Premium Rate - to usługi telekomunikacyjne o podwyższonej opłacie. Są to numery specjalne, które mogą nas słono kosztować. Jak rozpoznać numery o podwyższonej opłacie? Podpowiadamy.

Drogie SMSy

Uważaj na kosztowne SMS - nie tylko wychodzące. Do ich wysyłania zachęcają sprzedawcy, którzy zarabiają na usługach premium oraz na płatnych subskrypcjach.

Tego rodzaju oferty pojawiają się między innymi w serwisach społecznościowych, ale nie tylko. Zapewniają na przykład o tym, że wysyłając SMS, namierzysz telefon komórkowy, usuniesz z niego wirusa, potwierdzisz odbiór wygranej w konkursie, itp.

SMS Premium Rate

Nawet jeśli wysłanie takiej wiadomości nie jest dodatkowo płatne, ten jeden jedyny SMS może uruchamiać subskrypcję usługi. W jej ramach możesz na przykład codziennie dostawać zestaw płatnych SMS zwrotnych. A jedna taka wiadomość może kosztować nawet 30 zł brutto! Jedna, a dostajesz ich zestaw. I tak dzień w dzień...

Uwaga! Nowe oszustwo w internecie - faktury z wirusem i prawdziwymi danymi ofiar!

Numery o podwyższonej opłacie

Usługi o podwyższonej opłacie - świadczone za pomocą SMS lub MMS (wiadomość obrazkowa na telefon komórkowy) Premium Rate - można podzielić na dwa rodzaje: wychodzące i przychodzące. W przypadku usług: wychodzących (MO, Mobile Orginated) - opłata pobierana jest za każdą wysłaną przez ciebie wiadomość SMS/MMS, przychodzących (MT, Mobile Terminated), zwanych też subskrypcjami - opłata pobierana jest za każdą otrzymaną wiadomość SMS/MMS.

Jak nie stracić fortuny

W przypadku SMS wychodzącego obowiązuje zasada: sprawdź, ile będzie cię kosztował ta wiadomość. Stać cię i masz pełną świadomość wysokości opłaty? Wyślij.

Co innego, jeżeli ze zwykłego numeru telefonu lub z bramki internetowej otrzymałeś wiadomość z informacją o uruchomieniu na twoim telefonie subskrypcji oraz o sposobie jej dezaktywowania - mimo że takiej usługi nie uruchamiałeś. Wtedy bądź czujny - nie wysyłaj zwrotnej wiadomości SMS, bo... uruchomisz subskrypcję. I będziesz płacił za zestaw wiadomości, dzień w dzień!

Klienci znanej sieci mają już dość uporczywych telefonów z numeru 34 390 64 99

To musisz wiedzieć

Różnego rodzaju gry, loterie, konkursy i subskrypcje organizowane przy wykorzystaniu płatnych SMS realizowane są przy wykorzystaniu numerów premium, czyli o podwyższonej opłacie. Ciągle pamiętaj jednak: dostałeś ze zwykłego numeru telefonu lub z ogólnodostępnej bramki internetowej SMS informujący o uruchomieniu subskrypcji i sposobie jej wyłączenia? W rzeczywistości może to być próba oszustwa (którą możesz zgłosić policji). Polega na wymuszeniu byś wysłał wiadomość na numer o podwyższonej opłacie.

Ważne! Nie brałeś udziału w żadnym konkursie, nie składałeś zamówienia na horoskop, itp. - a mimo to otrzymałeś SMS o wygraniu nagrody, przygotowanym horoskopie, itp.? Nie odpowiadaj pochopnie! Najpierw dokładnie przeczytaj regulamin usługi lub konkursu.

Jak rozpoznać numery o podwyższonej opłacie

Przesłanie pojedynczej wiadomości SMS, która potwierdzi chęć odebrania nagrody, otrzymania horoskopu, zapisania się do konkursu czy loterii, itp., może spowodować uruchomienie subskrypcji płatnych wiadomości SMS Premium Rate.

W takiej sytuacji pamiętaj: każdy operator zapewnia - bezpłatnie - możliwość wyłączenia lub zablokowania tego rodzaju kosztowniejszych usług.


Info z Polski - przegląd najważniejszych i najciekawszych informacji z kraju [02.11.2017]