Solidarność chce w ten sposób docenić ludzi sportu potrafiących połączyć karierę z życiem osobistym i zawodowym.
- Jest to już 30. edycja mówił Andrzej Bac z zarządu regionu Solidarności w Małopolsce. – Wyróżniliśmy dziewięć osób.
– Chcemy wyrazić wdzięczność ludziom, którzy swoim przykładem szerzą kulturę fizyczną. Wspieramy więc wszystkie inicjatywy, które to szerzą - dodał przewodniczący zarządu regionu małopolskiej Solidarności Tomasz Zaborowski.
Kazimierz Kmiecik laureatem
W tym roku nagrodzeni zostali: Kazimierz Kmiecik, wybitny były piłkarz Wisły Kraków, najlepszy strzelec w jej historii (181 goli w 350 meczach), wybitny reprezentant Polski, medalista MŚ 1974 oraz Igrzysk Olimpijskich 1972, 1976.
- Mówi się, że młodzież nie trenuje, ale to wina rodziców – mówił laureat. – Zwalniają z lekcji wf, a potem ciężko się wybić, przyjeżdżają zawodnicy z zagranicy i zajmują im miejsca.
Małgorzata Tlałka-Długosz, wybitna była narciarka alpejska, olimpijka też została doceniona
- Jestem osobą, która odnajduje radość w pracy z osobami z niepełnosprawnościami. Moją pasją jest sport i solidarność z tymi osobami – stwierdziła Tlałka-Długosz.
Miązek zbudował tor
Uhonorowano też Zbigniewa Miązka, byłego trenera kadry kajakarzy górskich, prezesa Krakowskiego Klubu Kajakowego.
- Nie spodziewałem się, że ktoś jeszcze pamięta o kajakarzach – powiedział. – Pasja zrodziła się w 1985 r., kiedy postanowiłem, że Krakowie będę studiował. Zrobiłem tu tor kajakowy.
Statuetki odebrali też: Antoni Wiercioch, multimedalista reprezentujący fundację Handicap Zakopane, Grzegorz Popiołek, trener w Tatrzańskim Klubie Karate Kyokushin. Wyróżnieni zostali też: Zbigniew Gąska, organizator zawodów wśród pracowników i członków NSZZ Solidarność w Hucie ArcelorMital, Łukasz Sagan, ultramaratończyk, Piotr Pogon, animator sportowy i charytatywny na rzecz osób niepełnosprawnych, Adrianna Czekaj, lekkoatletka stowarzyszenia Sprawni-Razem.
Zobacz też:
