Wyniki wyborów 2015: PiS: 39,1% PO: 23,4%, Kukiz 15: 9, Nowoczesna 7,1%, Zjednoczona Lewica 6,6%
WYNIKI WYBORÓW PARLAMENTARNYCH 25 10 2015 NA DZIENNIKZACHODNI.PL:
WYNIKI WYBORÓW PARLAMENTARNYCH 2015 - TUTAJ ZNAJDZIESZ WYNIKI WYBORÓW Z TWOJEGO MIASTA
WYNIKI WYBORÓW 2015 NA ŻYWO - FREKWENCJA, ZDJĘCIA, WIDEO
WYBORY PARLAMENTARNE 2015 FREKWENCJA LIVE - ZOBACZ, ILU BYŁO GŁOSUJĄCYCH
WYBORY PARLAMENTARNE 2015 WYNIKI i NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
WSTĘPNE WYNIKI WYBORÓW PARLAMENTARNYCH 25.10.2015 EXIT POOL ZA TVN 24
- PiS: 39,1%
- PO: 23,4%
- Kukiz 15: 9
- Nowoczesna 7,1%
- Zjednoczona Lewica 6,6%
- PSL 5,2%
- KORWiN 4,9%
Exit pool za TVN 24
WYNIKI WYBORÓW 2015: AKTUALIZACJA 21.06
Gdyby wyniki wyborów były zgodne z sondażem exit polls, podział 460 mandatów w nowym Sejmie wyglądałby następująco:
[lista]
[*]PiS - 242
[*]PO – 133
[*]KUKIZ’15 - 44
[*]Nowoczesna - 22
[*]PSL - 18
[*]KORWiN i Partia Razem I Zjednoczona Lewica nie dostałaby się do Sejmu.
Na dwa dni przed wyborami parlamentarnymi Prawo i Sprawiedliwość jest niekwestionowanym liderem notowań sondażowych. Tak też wynika z naszego badania, przeprowadzonego w dniach 16-19 października przez 18 największych dzienników regionalnych, wchodzących w skład Polska Press Grupy, we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej „Dobra Opinia”.
Sondaż ogólnopolski wykonano na reprezentatywnej próbie 8000 dorosłych mieszkańców kraju metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza (PAPI). W Śląskiem próba wynosiła 500 osób. Panoramę partyjnych preferencji sporządzono w oparciu o deklaracje respondentów, którzy na pytanie, czy wezmą udział w wyborach, odpowiedzieli „zdecydowanie tak” i „raczej tak”.
Oto wyniki sondażu wyborczego na próbie ogólnopolskiej:
- Prawo i Sprawiedliwość 39,5
- Platforma Obywatelska 24,5
- Zjednoczona Lewica 9
- Kukiz'15 7,5
- Nowoczesna Ryszarda Petru 6
- Polskie Stronnictwo Ludowe 6
- KORWiN 4,5
- Razem 2
Samodzielne rządy PiS? Nie tym razem
Mniejsze formacje kołyszą się na granicy progu wyborczego. Każdy scenariusz jest możliwy. To wnioski, jakie przynosi najnowszy sondaż. Bo chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się, że do Sejmu wejdzie sześć formacji politycznych, to błąd na poziomie 2 proc. w dół, skutecznie eliminuje z sejmowych ław cztery z nich.
Sondaż Polska Press Grupy. Poparcie dla partii w Polsce i poszczególnych województwach

Liderem notowań pozostaje niezmiennie Prawo i Sprawiedliwość, które jednak nie jest w stanie przebić granicy 40-procentowego poparcia. A to oddala od partii Jarosława Kaczyńskiego upragnioną wizję samodzielnych rządów. Co to oznacza? Że realne jest zawiązanie koalicji antypisowskiej przez pozostałe partie.
Jednak głębsza analiza wyników badania wskazuje, iż w niedzielnych wyborach może wydarzyć się dosłownie wszystko. Od tego, które podmioty ostatecznie uzyskają od wyborców przepustkę na Wiejską, będzie zależeć układ sił w Sejmie przyszłej kadencji. W grę wchodzi kilka wariantów zawierających się w skali: od dwupartyjnego, czyli w ławach poselskich zasiadają wyłącznie posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej, po rozdrobnienie izby nawet na siedem partii.
Sondaż ogólnopolski preferencji wyborczych

Podział mandatów w Sejmie na podstawie sondażu
Gdyby wyniki wyborów były zgodne z naszym sondażem, podział 460 mandatów w nowym Sejmie wyglądałby następująco: PiS - 224 (wzrost w stosunku do poprzedniego badania o 2); PO - 140 (wzrost o 1 mandat); Kukiz’15 - 27 (spadek o 15 mandatów); Zjednoczona Lewica - 35 (wzrost o 3 mandaty); Nowoczesna - 11 (spadek o 2 mandaty), PSL - 22 (wzrost o 10 mandatów). Do Sejmu nie dostałyby się: KORWiN i Partia Razem. Jeden mandat uzyskałaby mniejszość niemiecka.
Możliwy podział mandatów w przyszłym Sejmie na podstawie sondażu opinii Polska Press Grupy

Symulacja podziału mandatów w Sejmie na podstawie ogólnopolskich wyników sondażu Polska Press Grupy oraz Regionalnego Ośrodka Badania Opinii Publicznej „Dobra Opinia”. Przy takim rozkładzie poparcia dla poszczególnych formacji Prawo i Sprawiedliwość nie ma szans na samodzielne rządzenie w kraju, mimo dużej przewagi procentowej nad drugą w kolejności Platformą Obywatelską. Bez problemu może jednak zawiązać koalicję, na przykład z Polskim Stronnictwem Ludowym czy posłami Komitetu Kukiz’15. Różnica w liczbie posłów między PSL a Nowoczesną przy takim samym wyniku procentowym jest efektem przyjętej w ramach ordynacji proporcjonalnej metody podziału mandatów, która premiuje partie silne w okręgach.
Wybory parlamentarne w woj. śląskim
Wyniki sondażu ogólnopolskiego są podobne do prognoz dotyczących woj. śląskiego. U nas prowadzi PiS, zdobywając 37,4 proc. głosów, PO musi zadowolić się 27,3 proc. Trzecią siła jest Zjednoczona Lewica - 9,6 proc. Komitety Kukiz’15 i Nowoczesna Ryszarda Petru mają po 8,6 proc., a próg wyborczy - 5,1 proc. - w woj. śląskim przekroczyła jeszcze partia KORWiN. PSL może liczyć tylko na 2 proc., a partia Razem na 1,5 proc.
55 mandatów w woj. śląskim
Opierając się na wynikach sondażu, przeprowadziliśmy symulację podziału mandatów. Uzyskaliśmy taki wynik dla województwa śląskiego (w nawiasach zysk albo strata w stosunku do poprzedniego badania, przeprowadzonego w dniach 1-5 października 2015 r.): PiS - 25 mandatów (+2 ), PO - 18 mandatów (bez zmian), Kukiz’15 - 4 mandaty (-2), Zjednoczona Lewica - 6 mandatów (bez zmian), Nowoczesna Ryszarda Petru - 2 mandaty (bez zmian), PSL i Zjednoczeni dla Śląska nie uzyskaliby mandatów.
*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
*Nowe restauracje w Katowicach zapraszają SPRAWDŹ ADRES I MENU
*Tajemnice różańca. Jak odmawiać różaniec? Tłumaczy ks. Mirosław Tosza
*Rolnik szuka żony ODCINEK 7 STRESZCZENIE Paulina odchodzi