https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spalarnię w Tarnowie wybudują obok wysypiska

Andrzej Skórka
Wszystkie śmieci, które nie będą się nadawać do recyklingu, trafią do spalarni planowanej w pobliżu składowiska odpadów
Wszystkie śmieci, które nie będą się nadawać do recyklingu, trafią do spalarni planowanej w pobliżu składowiska odpadów Andrzej Skórka
Okolice ulicy Cmentarnej w Tarnowie najlepiej nadają się na ulokowanie spalarni odpadów komunalnych obsługującej cały region tarnowski. Do takich wniosków doszło Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, które planuje inwestycję.

Czytaj też: Tarnów: remont Krakowskiej może potrwać do maja

MPEC w ubiegłym roku ogłosił zamiar zaangażowania się w budowę "zakładu termicznej utylizacji odpadów". Deklarację o współpracy w tym zakresie spółka podpisała z samorządem Tarnowa oraz województwa. Ujawniła wówczas trzy potencjalne lokalizacje tego typu instalacji - w rejonie wysypiska odpadów przy ul. Cmentarnej, na terenie Zakładów Mechanicznych oraz w sąsiedztwie elektrociepłowni na Piaskówce.

Te dwie ostatnie lokalizacje są już nieaktualne. MPEC ma zamiar wybudować instalację w pobliżu składowiska odpadów przy ul. Cmentarnej. Atuty to brak w bliskim sąsiedztwie osiedli mieszkaniowych oraz dogodny dojazd.

Miasto w połowie roku może wydać decyzję środowiskową dla spalarni. Wcześniej będzie w tej sprawie zasięgać opinii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz sanepidu. - Odbędą się również konsultacje społeczne, a wszystkie pojawiające się w ich trakcie pytania i wątpliwości będą wyjaśniane - zapewnia Marek Kaczanowski, kierownik Biura Pozwoleń Środowiskowych w Centrum Obsługi Mieszkańców UMT.

Spółka zapewnia, że planuje budowę spalarni wykorzystującej najnowocześniejsze technologie i spełniającej najsurowsze normy ekologiczne. Już jesienią organizowała spotkania informacyjne dla mieszkańców, prowadzi też akcję edukacyjną w szkołach. - Instalacja, którą chcielibyśmy wybudować, będzie dla środowiska mniej uciążliwa niż nasza elektrociepłownia - zapewnia Krzysztof Rodak, prezes MPEC.

Zanim rozpocznie się budowa spalarni, musi zostać spełnionych kilka warunków. Po pierwsze w Małopolskim Planie Gospodarowania Odpadami Komunalnymi Tarnów powinien zostać określony jako siedziba jednej z regionalnych stacji utylizacji odpadów. Potem miasto ogłosi przetarg na budowę i obsługę spalarni. Jeśli MPEC wygra to postępowanie, będzie mogło przygotowywać finansowanie inwestycji i wkraczać na plac budowy. A potrzebować będzie niebagatelnej sumy 300-400 mln złotych. Na budowę daje sobie minimum 3 lata. Spalarnia miałaby powstać najpóźniej około 2018 roku.

Wybierz Wpływową Kobietę Małopolski 2012 Zobacz listę kandydatek i oddaj głos!

Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i weź udział w plebiscycie

Ferie zimowe 2012. Zobacz, jak możesz je spędzić w Krakowie!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ekolog
Jak to jest najnowocześniejsza technologia to Tarnów liczy sobie milion mieszkańców.
A teraz pytanie za 100 punktów,dlaczego spalarnia w Gorlicach ma kosztować 120 mln złotych i będzie obsługiwać trzy miasta -Gorlice ,Nowy Sącz,Limanową oraz okoliczne gminy. A w Tarnowie panowie pseudo-biznesmeni szacują koszt spalarni 450 mln złotych, w Warszawie amerykańska firma,która ma budować spalarnie w Tarnowie łapie się za głowę dlaczego ma być tak drogo ha,ha,ha,wiadomo o co chodzi !!! a wywóz odpadów wzrośnie o 200 % ,tak trzymać panowie.
T
Tarnów
Powiedzmy sobie szczerze, że chyba lepszej lokalizacji dla spalarni śmieci nie ma. Lokalizacja przy śmietnisku to dobry i przemyślany pomysł.
K
Krzyżacy mówią nie!
Dwie lokalizacje upadły ponieważ zaważyły względy mieszkańców - co na to mieszkańcy Krzyża?!..Robi się nam osiedle cmentarzy, składowania odpadów, zapachów zaciągających od Cmentarnej a na osiedlu nie uświadczysz jednego porządnego chodnika - tak miasto wynagradza postawę wyrozumiałości mieszkańców.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska