- Dyskusję na temat edukacji chcieliśmy wprowadzić pod obrady ostatniej sesji, zwłaszcza że przyszło na nią sporo rodziców. Niestety nie udało się, więc zwołujemy specjalną sesję - zaznacza radny Grzegorz Stawowy (PO). - Chcemy poznać kulisy nowych rozwiązań. Zaprosiliśmy wiceprezydent ds. edukacji Katarzynę Król i panią kurator Barbarę Nowak.
- Naszym zdaniem reforma jest nieprzygotowana. Jako drugie największe miasto w Polsce chcemy przeciwko niej zaprotestować, póki nie jest jeszcze uchwalona - dodaje Aleksander Miszalski.
Radni PO mają wątpliwości czy zmiany dotyczące likwidacji gimnazjów i przekształcania ich w podstawówki lub licea są dobre. I podają przykład Gimnazjum nr 1, które nie chce być kolejną podstawówką w centrum.
Szykowana przez rząd reforma edukacji wywołuje coraz większe emocje. Zakłada ona wygaszanie gimnazjów, które od przyszłego września zaczną zastępować ośmioletnie podstawówki i czteroletnie licea. Nad ustawą pracuje Sejm. W życie powinna wejść w styczniu.
W Krakowie władze miasta już szykują się do zmian. Nową siatkę szkół prezydent Jacek Majchrowski i wiceprezydent Katarzyna Król zaprezentowali już w październiku. Zakłada ona m.in. likwidację siedmiu gimnazjów, a 13 przekształcenie w podstawówki. Powstaną też cztery nowe licea.
Teraz wiceprezydent zapewnia, zaproponowana siatka szkół będzie zmieniona.
- Po to są konsultacje. Nową propozycję pokażemy w przyszłym tygodniu, kiedy będziemy podsumowywać spotkania, na które przychodzili rodzice i nauczyciele - mówi Katarzyna Król.
Konsultacje, o których mówi zaczęły się 29 listopada i potrwają do 16 grudnia. Poświęcone są one każdej dzielnicy. Problem w tym, że większość odbywa się w I Liceum Ogólnokształcącym na Placu na Groblach. Zaplanowano tam spotkania dla aż 12 dzielnic. Mieszkańcy narzekają też na ich godziny - 14 i 16.15.
- Konsultacje dla dzielnicy XI odbywają się na pl. Na Groblach o godz. 16.15 w piątek. Największe korki. Nie było sal na Piaskach czy Kurdwanowie? - pyta się pan Piotr Stolecki.
Dyrektor biura prasowego magistratu Maciej Grzyb odpowiada, że taką lokalizację wybrano dla... wygody uczestników spotkań, a także by zminimalizować ryzyko spóźnień radnych i zespołów doradczych przemieszczających się z miejsca na miejsce.