Głównym tematem poniedziałkowego posiedzenia komisji było wyznaczanie miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych w strefie płatnego parkowania. To właśnie wymalowanie tzw. kopert wzbudza najwięcej kontrowersji wśród mieszkańców. Zwracają uwagę, że pojawiły się również w tych obszarach miasta, które objęte są ochroną konserwatorską. „Czy ZIKiT potrzebował zgody konserwatora, by wymalować koperty?” – dopytywali radni.
Zdaniem urzędników zgoda nie była potrzebna. – Brak jest również podstawy prawnej, by nie zastosować niebieskiego koloru – przekonywał Łukasz Franek. Przypomniał, że miasto zwracało się do Ministerstwa Infrastruktury w kwestii tego, czy są możliwe odstępstwa, choćby w kwestii rozmiaru „kopert”. Odpowiedź była przecząca. Problem mogłoby rozwiązać wprowadzenie np. do przepisów, dotyczących znaków i sygnałów drogowych punktu, który określałby kwestię ochrony konserwatorskiej w kontekście choćby malowania „kopert” w zabytkowych obszarach miasta.
Dyrektor Franek twierdzi, że właśnie takim zapisem została rozwiązana kwestia stawiania słupków w miejscach, objętych ochroną konserwatorską. Dzięki temu, zamiast jaskrawych, biało-czerwonych, można tam umieścić czarne, stylizowane.
Kraków. Szpecące miasto „koperty” znalazły się pod lupą kons...
– Są dwie ustawy: o prawie drogowym i ochronie zabytków. One wzajemnie się nie wykluczają – odpierała Agnieszka Gilarska, pełnomocniczka komitetu mieszkańców "Nic o nas bez nas". Jej zdaniem, zgodnie z drugą ustawą, pozwolenie konserwatora było urzędnikom potrzebne, by mogli malować "koperty" w układach urbanistycznych, wpisanych do rejestru zabytków.
Z kolei Łukasz Wantuch, radny z prezydenckiego klubu "Przyjazny Kraków", wyszedł z pomysłem, by zwrócić się do zewnętrznej kancelarii prawnej, aby ta stwierdziła, czy zgoda konserwatorska była potrzebna, czy nie.
W całej strefie płatnego parkowania ma być łącznie ponad 700 "kopert", co stanowi wymagane minimum 4 proc. wszystkich miejsc do parkowania. Urzędnicy zapewniają, że pojawiły się wyłącznie na ulicach z nawierzchnią asfaltową.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 14. "Biber"
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/gaz_krakowska