https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spore spadki sprzedaży mieszkań w największych miastach w Polsce. Jak sytuacja wyglądała w Krakowie?

Aleksandra Łabędź
Opracowanie:
Spore spadki sprzedaży mieszkań w największych miastach w Polsce. Jak sytuacja wyglądała w Krakowie?
Spore spadki sprzedaży mieszkań w największych miastach w Polsce. Jak sytuacja wyglądała w Krakowie? Joanna Urbaniec
Według wstępnego odczytu danych z monitoringu rynku Otodom Analytics - październik pod względem liczby sprzedanych mieszkań w 7 największych ośrodkach w Polsce był dla deweloperów nieco bardziej łaskawy od września. - Aktualne 3643 sprzedane mieszkania to o 6 proc. więcej niż wynik wrześniowy, który po comiesięcznej korekcie może skończyć się wynikiem około 3,5 tys. - czytamy w raporcie. W ujęciu rocznym z kolei blisko 50 proc. spadek (r/r) sprzedaży odnotowano w Katowicach. Kraków mógł pod tym względem nieco odetchnąć. W stolicy Małopolski, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu odnotowano spadki na poziomie 20-25 proc.

"To nie jest powód do wszczynania alarmu"

- Roczny spadek sprzedaży o jedną czwartą to nie powód do wszczynania alarmu – dwanaście miesięcy temu działał program Bezpieczny Kredyt 2%, który spowodował wzrost sprzedaży - dowiadujemy się z raportu Otodom Analytics: "W październiku 2024 r. firmy deweloperskie ponownie wprowadziły do sprzedaży więcej mieszkań niż zostało w tym samym czasie kupionych. Nie dziwi zatem, że oferta mieszkań deweloperskich na największych rynkach (Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław) nadal rośnie i przekroczyła 53 tys. Pomimo wzrostu liczby oferowanych mieszkań, tempo wyprzedaży oferty poprawiło się dzięki relatywnie dobrej październikowej sprzedaży".

Według opublikowanego raportu, najbardziej stabilna sytuacja jest aktualnie w Warszawie. Tylko w październiku deweloperzy sprzedali tam - według wstępnego odczytu - ponad 1,2 tys. mieszkań. Oznacza to, że skorygowany wynik najprawdopodobniej będzie podobny do wrześniowego.

- W tym samym czasie na rynek trafiło 1148 lokali, a oferta wzrosła do 12,6 tys. (oferta rośnie gdyż do puli wraca część mieszkań wstępnie oznaczonych jako sprzedane np. we wrześniu). Na koniec października poszukujący mieszkania od dewelopera w Warszawie mieli do wyboru o 52% więcej lokali niż rok temu - czytamy w raporcie.

Kraków odnotował spory wzrost oferty

Autorzy raportu Otodom Analytics informują również, że w ostatnich 12 miesiącach największy wzrost oferty zanotowano w Krakowie i Wrocławiu – odpowiednio o 110% i 90%. "Mimo wyraźnej odbudowy oferty w tych dużych ośrodkach, nadal liczba mieszkań dostępnych w Łodzi jest wyższa. Na koniec października było to blisko 8,4 tys. Przyglądając się październikowym wprowadzeniom widać bardzo wysoki wynik w Katowicach – 745 mieszkań to najwięcej w historii monitorowania tego rynku przez Otodom Analytics. To efekt wprowadzenia kilku większych inwestycji na rynek, w tym, Mikato przez Archicom i Osiedla Józefowska przez Grimbud." - tłumaczą.

Czy ceny gwałtownie rosną?

Według danych przedstawionych w raporcie, przeciętne ceny mieszkań oferowanych w październiku na siedmiu największych rynkach "wskazuje na dalszą stabilizację cen mieszkań budowanych przez firmy deweloperskie".

- Warto jednak zauważyć, że w październiku przeciętne ceny stabilizowały się nie tylko w relacji miesiąc do miesiąca, ale również w relacji w stosunku do cen sprzed roku nastąpiła symboliczna zmiana. W październiku 2024 r. ceny oferowanych przez firmy deweloperskie mieszkań były o 9% wyższe od średnich cen w październiku 2023 co oznacza, że pierwszy raz od 15 miesięcy roczny wzrost cen był niższy niż 10% (mowa o zagregowanych danych dla 7 w/w rynków) - czytamy w raporcie.

Autorzy raportu wyjaśniają, że: "Wypłaszczanie dynamiki wzrostu cen widać też w poszczególnych miastach. O ile jeszcze w czerwcu na wszystkich 7 rynkach wzrost roczny był dwucyfrowy, to na koniec października zostały tylko Łódź (+20%), Wrocław (+13%) i Warszawa (+12%). W ujęciu rocznym najmniej ceny urosły w Trójmieście i Poznaniu – po 5-6%. Miesiąc do miesiąca zmiany są niewielkie, lekki wzrost nastąpił w październiku w Łodzi i Wrocławiu (odpowiednio 1,4% i 1,3%). Spadki do o około 0,5% były w Katowicach, Krakowie i Trójmieście".

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska