
Muzeum Wyspiańskiego - druga odsłona ekspozycji
pl. Sikorskiego 6
sobota-niedziela, godz. 10.00-17.00
Muzeum Wyspiańskiego nie da się odwiedzić tylko raz – to pewne. Co rok na ekspozycje trafią nowe prace genialnego krakowskiego twórcy. Z poprzedniej wystawy pozostało na obecnej wystawie dziesięć wielkoformatowych dzieł, około 140 to prace, których w poprzedniej odsłonie nie było przy placu Sikorskiego 6. Niezmienne pozostały tematy wynikające z twórczości Wyspiańskiego, wokół których wystawa jest zorganizowana, zamienione zostały dzieła sztuki.

"Rewizor"
Teatr Bagatela, Duża Scena
18 lutego, godz. 16.00, 19.15
19 lutego, godz. 17.00
Mikołaj Grabowski sięgnął po klasyczny i często wystawiany dramat, ale „Rewizora” w Bagateli widzowie zobaczą we współczesnej parafrazie literackiej autorstwa Tadeusza Nyczka, nie znanym przekładzie Juliana Tuwima.
- Tuwimowski przekład tekstu, przy całej swej językowej arcydzielności, wydaje się mocno archaiczny. Nie ma zatem powodu, żeby nie poszukać współczesnych odpowiedników między innymi takich fraz np. jak: od kamyczka do rzemyczka etc. - tłumaczy Tadeusz Nyczek.
„Rewizor” Grabowskiego to spektakl uwspółcześniony nie tylko w warstwie nowego przekładu, zaprojektowana przez Agatę Stańczyk i Mikołaja Grabowskiego scenografia i kostiumy (Agata Stańczyk) pokazują widzom dzisiejsze miejsca.

"Piosenki od nowa. Kamila Klimczak"
Teatr Bagatela, Scena na Sarego
18 lutego, godz. 19.15
19 lutego, godz. 17.00
"Piosenki odnowa" to muzyczne spotkanie wypełnione będzie ponad 20 piosenkami powstałymi w latach 50. i 60. XX wieku, które na teatralnej scenie zyskały nowe aranżacje.

"Obywatelka Kane"
Stary Teatr, Duża Scena (ul. Jagiellońska 1)
18 lutego, godz. 19.15
19 lutego, godz. 19.15
Dwudziestoletnia studentka, Patty Hearst, w 1974 roku została porwana przez tajemniczą grupę SLA, kojarzoną z lewicowym terroryzmem. Dziewczyna dołączyła do grupy i wraz z jej członkami brała udział w akcjach wymierzonych w porządek społeczny, m.in. w napadzie na bank, wypowiadając w ten sposób wojnę klasie społecznej, z której się wywodziła. Patty Hearst to wnuczka magnata prasowego Williama Randolpha Hearsta, niekryjącego się ze swoim bogactwem i republikańskimi poglądami który stał się pierwowzorem bohatera głośnego filmu Orsona Wellesa „Obywatela Kane”. Spektakl Jolanty Janiczek i Wiktora Rubina inspirowany jest jej historią.