Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprzedaż ScanMedu znów wraca na tapet. W skład spółki wchodzi m.in krakowski szpital im. św. Rafała

PD
Szpital św. Rafała należący do sieci ScanMed znów wystawiony na sprzedaż.
Szpital św. Rafała należący do sieci ScanMed znów wystawiony na sprzedaż. Andrzej Banas / Polska Press
Pandemia koronawirusa odciska mocne piętno na ochronie zdrowia nie tylko tej państwowej ale również prywatnej. Jednak po kilku miesiącach zawieszenia, jeśli chodzi o prywatny sektor, na tapet znów powracają plany inwestorskie. Jednym z przykładów jest ponowne wystawienie na sprzedaż sieci ScanMed przez fundusz z RPA. W jej skład wchodzi m.in. zlokalizowany w Krakowie szpital św. Rafała.

FLESZ - PiS utraci większość?

O planach sprzedażowych sieci ScanMed głośno było na początku roku. Jednak pandemia koronawirusa wówczas mocno zrewidowała te plany. ScanMed bowiem od 2014 roku należy do południowoafrykańskiej grupy Life Healthcare, która po kilku latach działalności zdecydowała się na wycofanie z polskiego rynku medycznego. Teraz po kilku miesiącach sprawa sprzedaży sieci znów wraca na tapet. Pierwsza oferta zakupu opiewa jednak na kwotę dużo niższą od wartości księgowej spółki.

- Po opublikowaniu ostatniego raportu 10 listopada grupa otrzymała ofertę przejęcia polskiej spółki ScanMed. Oferta opiewa na kwotę niższą niż wartość księgowa ScanMedu, wynosząca około 1,5 mld ZAR [red. - 370 mln zł]

-podało na początku tego tygodnia na swojej stronie internetowej LifeHealthcare.

Wyjaśniając, że w związku z otrzymaniem tej oferty skorygowano wartość księgową ScanMedu, którą po dodatkowych odpisach wyceniono na 840 ZAR [red. - ponad 200 mln zł].

- Zbycie ScanMedu jest zgodne z wcześniej przedstawioną strategią Spółki – informuje na stronie internetowej LifeHealthcare.

41 placówek w całym kraju

Obecnie ScanMed ma 41 placówek medycznych w 23 miastach, w tym dwa szpitale wielospecjalistyczne - Szpital św. Rafała w Krakowie oraz Szpital im. Rudolfa Weigla w Blachowni oraz trzy szpitale monospecjalistyczne (m.,in mieszcząca się w Żorach - woj. śląskie klinka medycyny sportowej). W sumie sieć oferują pacjentom 579 miejsc w szpitalach. We wszystkich placówkach zatrudnionych jest ponad 3,6 tys. osób.

Około 80. proc. sieci pochodzi aktualnie z kontraktów realizowanych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak mimo rosnących przychodów, spółka przynosi starty. Ostatnie opublikowane przez grupę dane dotyczących roku finansowego zakończonego we wrześniu 2019 r., wskazują ScanMed miał 364,4 mln zł przychodów.

Próbowaliśmy się skontaktować z przedstawicielami SacnMedu z prośbą o komentarz odnośnie planowanych transakcji. Na ten moment spółka nie udziela jednak żadnych informacji w tym zakresie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska