Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Średnia pensja w Krakowie i Małopolsce znów wzrosła o ponad 10 procent. Mamy też niemal rekordowe zatrudnienie w historii, praca szuka ludzi

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Jakie podwyżki otrzymali w Małopolsce pracownicy poszczególnych sekcji gospodarki i ile średnio zarabiali w czerwcu 2021 roku? Jeśli chcesz poznać szczegóły dotyczące każdej branży, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Jakie podwyżki otrzymali w Małopolsce pracownicy poszczególnych sekcji gospodarki i ile średnio zarabiali w czerwcu 2021 roku? Jeśli chcesz poznać szczegóły dotyczące każdej branży, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Prawie 5918 złotych, czyli aż o 11 proc. więcej niż przed rokiem, wyniosło w czerwcu 2021 przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Małopolsce – podał w środę krakowski Urząd Statystyczny. Największy skok płac – o 16 procent - nastąpił w zakwaterowaniu i gastronomii, a najmniejszy – o 3,9 proc. – w obsłudze rynku nieruchomości. Średnia pensja krakowska znów przebiła granicę 7 tys. zł. Jeśli chcesz poznać szczegóły dotyczące każdej branży, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Klienci kasują się sami. Kasy samoobsługowe w Polsce

od 16 lat

Wzrosła również – i to o ponad 3 procent – liczba zatrudnionych. Jest ona w tej chwili o prawie jedną piątą większa niż w 2015 r. i tylko minimalnie mniejsza niż w rekordowym dotąd lutym 2020, czyli tuż przed wybuchem pandemii. Małopolska ustanowiła tu krajowy rekord, równocześnie mamy jedną z najniższych stóp bezrobocia w Polsce (5,1 proc. w Małopolsce, 3,3 proc. w Krakowie).

Dobre wieści (dla pracowników) z rynku pracy w Krakowie i Małopolsce

Jak podaje GUS, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w czerwcu 2021 zarówno w skali roku (o 3,2 proc.), jak i w odniesieniu do maja tego roku (o 0,6 proc.). W sumie w firmach zatrudniających powyżej 9 osób pracuje już 525,4 tys. osób. Najwięcej – ponad 215 tys. (wzrost o 3.7 proc.) – w przemyśle (w tym 180 tys. w przetwórstwie). Drugie miejsce na podium zajmuje handel z naprawą pojazdów – 105,3 tys. (wzrost o 1,3 proc.), a trzecie budownictwo – 43,6 tys. (wzrost o 1,1 proc.).

Cieszyć powinna coraz wyższa pozycja najbardziej przyszłościowych sekcji - bardzo ważnych dla rozwoju gospodarki, jak działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 39 tys. (wzrost zatrudnienia aż o 12,4 proc.!) oraz informacja i komunikacja - 36,5 tys. (wzrost o 11,6 proc.). W obu tych działach pracuje już – po raz pierwszy w historii – zauważalnie więcej ludzi niż w zakwaterowaniu i gastronomii. W tej ostatniej zatrudnienie w czerwcu wyniosło zaledwie 11,9 tys. i było o 7,4 proc. niższe niż przed rokiem. Widać tu postępującą odbudowę kadr (w pierwszym kwartale spadek zatrudnienia sięgał 20 proc.), ale idzie ona opornie – i to nie dlatego, że pracodawcy nie chcą zatrudniać (jest wręcz odwrotnie), lecz z tego powodu, że pracownicy sektora HoReCa poodchodzili do innych branż i nie chcą wracać; obawa przed kolejną falą pandemii i lockdownami każe im trzymać się bardziej pewnych (stabilnych) zajęć.

Co może dziwić, zatrudnienie zmniejszyło się jeszcze w obsłudze rynku nieruchomości (o 1 proc. do 5,8 tys. osób) oraz w administrowaniu i działalności wspierającej (o prawie 6 proc. do 25,2 tys.). Wzrosło natomiast w transporcie i gospodarce magazynowej – o 3,8 proc. do ponad 30 tys.

Generalnie wieści dla pracowników i szukających pracy w Krakowie i Małopolsce są bardzo dobre. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,1 proc. i w ujęciu rocznym nie uległa zmianie. W relacji do czerwca 2020 r. odnotowano spadek liczby nowo zarejestrowanych bezrobotnych – i to aż o 28,2 proc. przy identycznym wzroście osób wyłączonych z ewidencji. Pracodawcy zaproponowali osobom bezrobotnym aż o 58 proc. więcej ofert zatrudnienia niż rok wcześniej!

Jak wynika z analiz Krakowskiego Obserwatorium Rynku Pracy, sytuacja poprawia się również szybko w stolicy Małopolski. Grodzki Urząd Pracy w 2020 r. odnotował spory wzrost stopy bezrobocia (tuż po wprowadzeniu obostrzeń dla przedsiębiorców w związku z pandemią, ale od wiosny 2021 statystyki napawają optymizmem.

- Mając na uwadze, że spadek poziomu stopy bezrobocia z 3,3 proc. z 2017 roku do 2 proc. z marca 2019 roku trwał trzy lata, można pokusić się o postawienie tezy, że w 2023 roku wrócimy do sytuacji sprzed pandemii – oczywiście, jeśli nie nastąpi pojawienie się kolejnego nieoczekiwanego czynnika w rodzaju pandemii, zmian demograficznych lub znaczącej migracji - przewiduje Marek Cebulak, dyrektor GUP w Krakowie.

Co istotne, w czerwcu 2021 GUP pozyskał aż 3324 oferty pracy, czyli najwięcej od stycznia 2019 roku. Równocześnie krakowscy przedsiębiorcy - nie mogąc znaleźć pracowników na miejscu - składają coraz więcej oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom w czerwcu 2021 było ich aż 3386, a więc o 40 proc. więcej niż przed rokiem i o prawie 100 więcej niż w czerwcu 2019, czyli przed pandemią.

Komu (rekordowe) podwyżki pensji w Krakowie i Małopolsce

Brak pracowników, a zarazem silne ożywienie koniunktury w większości branż, skłania pracodawców do dawania podwyżek płac. Dzieje się tak zwłaszcza na terenach o najniższym bezrobociu (a więc i największym deficycie rąk i mózgów do roboty), czyli w Krakowie (stopa bezrobocia 3,3), Nowym Sączu (3,5), Tarnowie (4,9) oraz powiatach: myślenickim (3,6), bocheńskim (4,0) i brzeskim (4,9). Widać zatem wyraźnie, że najlepsza – z punktu widzenia pracowników i ich wynagrodzeń - jest sytuacja w miastach i powiatach, w których działają duzi pracodawcy w branżach będących na fali – od przemysłu po ICT i usługi dla biznesu. Najgorzej jest w powiecie dąbrowskim (10,2), gdzie takiego pracodawcy nie ma, a dominuje rolnictwo i drobna wytwórczość. Zarobki są tam o połowę niższe niż wynosi średnia małopolska, a dynamika podwyżek też nie powala.

Można to lepiej rozumieć analizując dane o sytuacji w sektorach ciągnących małopolską gospodarkę. Produkcja sprzedana przemysłu była w czerwcu 2021 większa o 17,8 proc. w cenach stałych niż w czerwcu 2020, wzrosła także produkcja budowlano-montażowa (o 15,2 proc. w cenach bieżących). Według wstępnych danych GUS, liczba oddanych do użytkowania mieszkań była większa aż o 22,1 proc. w stosunku do czerwca 2020 r. w podobnej skali wzrosła także liczba mieszkań, na budowę których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. Na koniec czerwca 2021 r. w rejestrze REGON wpisanych było o 4,4 proc. więcej podmiotów gospodarki narodowej niż rok wcześniej. Zarazem spadła liczba podmiotów z zawieszoną działalnością.

Analityk biznesowy - 23 oferty zatrudnienia dostępne w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie

Rekordowe 3324 oferty pracy w Krakowie. Kogo szukają pracoda...

Wszystko to zrazem sprawiło, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w czerwcu 2021 w Małopolsce o 11 proc. w ujęciu rocznym (gdy w czerwcu 2020 r., tuż po kulminacji pierwszej fali pandemii, wzrost wyniósł 5,3 proc.). Przełożyło się to także na spory wzrost sprzedaży detalicznej (o 8,0 proc.), hurtowej (o 29,2 proc.!).

Co dalej? Mimo zapowiedzi czwartej fali pandemii, związanej z mizernym tempem szczepień w Polsce (Podhale!) i innych krajach, w większości badanych przez GUS obszarów przedsiębiorcy w lipcu 2021 oceniają koniunkturę pozytywnie. Wyjątkiem jest budownictwo, gdzie przeważają oceny negatywne. „Najbardziej optymistyczne oceny formułowane są przez prowadzących działalność w zakresie informacji i komunikacji” – czytamy w komunikacie krakowskiego US.

W czerwcu 2021 przeciętny Polak zatrudniony w sektorze przedsiębiorstw zarabiał o 41,3 proc. więcej niż w 2015 roku, natomiast w Małopolsce ów wzrost sięgnął aż 53,3 proc. i jest to rekord kraju. A jakie podwyżki otrzymali w Małopolsce pracownicy poszczególnych sekcji gospodarki i ile średnio zarabiali w czerwcu 2021 roku? Jeśli chcesz poznać szczegóły dotyczące każdej branży, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska