Arcyciekawy raport „2021 Krakow IT Market Report”, stworzony przez MOTIFE i ASPIRE, pozwala wyjaśnić, dlaczego stolica Małopolski – mimo pandemicznego załamania w branżach związanych z turystyką – przetrwała koronakryzys w znakomitej wręcz kondycji: zatrudnienie stale rosło, a wzrost wynagrodzeń okazał się rekordowy nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zawdzięczamy to w znacznej mierze dynamicznemu rozwojowi sektora nowoczesnych technologii oraz globalnych usług dla biznesu. Stowarzyszenie ASPIRE skupia większość czołowych firm z tego szybko rosnącego segmentu (Google, IBM, Motorolę czy Cisco, a także Ocado, OANDA i IG), zatrudniającego już 100 tys. osób, w tym 50 tysięcy wysoko wykwalifikowanych specjalistów branży informatycznej.
Joanna Krzemińska z ASPIRE podkreśla, że dzięki świetnemu kształceniu nowych kadr IT oraz innym walorom Kraków stał się lokalizacją o strategicznym znaczeniu dla globalnych firm. Równocześnie firmy te, wraz z uczelniami, ośrodkami badawczymi oraz prężnymi krakowskimi i małopolskimi instytucjami wspierającymi biznes i rozwój nowych technologii, stworzyły fantastyczny ekosystem służący owocnej dla wszystkich współpracy – oraz pączkowaniu i rozwojowi kolejnych startupów. Te ostatnie stanowią wyjątkowo żywy i dynamiczny fragment krakowskiego krajobrazu gospodarczego – korzystając ze wsparcia i doświadczenia wielkich firm i instytucji tworzą własne centra rozwojowe, przyczyniające się do jeszcze szybszego wzrostu segmentu gospodarki opartej na wiedzy.
- Co roku otwiera w Krakowie swoje oddziały przynajmniej 10 nowych graczy z branży. Dzięki wysokim kwalifikacjom pracowników oraz relatywnie konkurencyjnym wynagrodzeniom Kraków daje zagranicznym firmom ogromny potencjał szybkiego powiększania zespołów IT – mówi Michał Piątkowski, założyciel i prezes krakowskiej firmy konsultingowej MOTIFE. Dodaje, że nie tylko duzi gracze, ale też dopiero startujący w biznesie przedsiębiorcy potrzebują wiarygodnych i aktualnych informacji o sytuacji na owym dynamicznie rosnącym rynku, stąd tak szeroki i kompleksowy raport na ten temat.
W Krakowie działa kilka świetnych instytucji wspierających powstawanie i rozwój startupów, w tym Krakowski Park Technologiczny (ze swym inkubatorem), #OMGKRK, hubraum (inkubator Deutsche Telekom), #Start-up Małopolska (małopolski akcelerator regionalny), Fundacja Kraków Miastem Startupów.
Nie przez przypadek, obok informacji na temat wielkości i zakresu rynku, trendów w wynagrodzeniach, praktyk w zakresie zatrudniania i kosztów ogólnych oraz zestawień największych firm z branży informatycznej, znajdziemy w raporcie także listę 15 założonych pod Wawelem startupów, które odniosły największy sukces wedle Crunchbase, popularnej platformy do wyszukiwania informacji biznesowych o firmach prywatnych i publicznych. Z zestawienia wynika, że tylko tym 15 startupom udało się pozyskać na rozwój 460 mln dolarów, czyli 1,8 mld zł. Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "ZOBACZ GALERIĘ" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
RAPORT MOTIFE I ASPIRE MOŻNA ŚCIĄGNĄĆ TUTAJ
