Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Startuje Małopolska Karta Aglomeracyjna

Redakcja
Paulina Sowa z Tarnowa planuje już za dwa tygodnie wymienić kartę miejską na Małopolską Kartę Aglomeracyjną i jechać do Krakowa
Paulina Sowa z Tarnowa planuje już za dwa tygodnie wymienić kartę miejską na Małopolską Kartę Aglomeracyjną i jechać do Krakowa Fot. Paulina Marcinek - Kozioł
Małopolska Karta Aglomeracyjna (MKA) to system umożliwiający korzystanie z różnych środków transportu w Małopolsce przy pomocy jednego połączonego biletu. Zacznie działać od 14 grudnia i początkowo obejmie przejazdy Szybką Koleją Aglomeracyjną, a także komunikacją miejską w Krakowie i Tarnowie.

Użytkownicy MKA będą mogli korzystać z systemu za pomocą aplikacji mobilnej na smartfony, która już dzisiaj jest dostępna za darmo do pobrania w sklepach AppStore, GooglePlay oraz WindowsStore. Wszystkie funkcje systemu zostaną uruchomione natomiast 14 grudnia.

- To nieprzypadkowa data, bo właśnie od tego dnia pasażerowie pojadą drugą linią Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie Kraków-Miechów-Sędziszów, wejdzie w życie nowy rozkład jazdy na kolei, a także zatwierdzony zostanie cennik biletów kolejowych - wtedy też będą mogli w pełni skorzystać z MKA - mówił Jacek Krupa, marszałek Małopolski, który wczoraj w Krakowie zaprezentował możliwości karty.

Działanie systemu najlepiej widać na przykładzie. Wyobraźmy sobie, że mieszkamy w Tarnowie. Codziennie jedziemy na dworzec kolejowy autobusem, po czym wsiadamy do pociągu do Krakowa. Tam przesiadamy się do tramwaju, którym jedziemy do pracy.

Autor: Marcin Karkosza

Oznacza to, że musimy kupować osobne bilety okresowe na komunikację miejską w Tarnowie, Krakowie i na pociąg. Dzięki MKA przy pomocy smartfona lub strony internetowej będziemy mogli wykupić wszystkie te bilety kilkoma kliknięciami i połączyć je w jeden. - Dodatkowo poprzez zintegrowanie kilku biletów zapłacimy o 10 procent mniej niż w przypadku, gdybyśmy kupowali bilety osobno - mówi Patryk Zakrzewski, kierownik projektu MKA z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

Na razie użytkownicy MKA oprócz kupowania biletów zintegrowanych i okresowych w krakowskiej i tarnowskiej komunikacji miejskiej będą mogli kupić dowolny bilet na trasach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej obsługiwanej przez spółki Koleje Małopolskie i Przewozy Regionalne. Będą też mogli zarezerwować miejsce parkingowe na pierwszym parkingu Park&Ride zarządzanym z poziomu systemu MKA, który wybudowany został w Tarnowie przy ul. Do Huty. Marszałek Krupa podkreśla, że system będzie rozwijany. - MKA ma ogromny potencjał rozwojowy. Od przyszłego roku będzie można kupować także jednorazowe bilety w komunikacji miejskiej, a w kolejnych latach pakiet usług ma być coraz większy. To na przykład bilety wstępu do muzeów.

Aby skorzystać z aplikacji, należy zarejestrować się w systemie MKA - na portalu mka.malopolska.pl lub udać się do Punktu Obsługi Klienta (Kraków, ul. Krakowska 7). MKA będzie również dostępna w formie bezpiecznej karty zbliżeniowej, którą użytkownicy będą mogli za darmo wyrobić za pośrednictwem strony internetowej lub otrzymać w punkcie.

Zalet jest więcej - nowa karta została zintegrowana z systemami Krakowskiej Karty Miejskiej i Tarnowskiej Karty Miejskiej, dzięki czemu użytkownik karty MKA będzie mógł korzystać z infrastruktury automatów KKM i TKM, w których bezpośrednio będzie można dokonywać zakupu oferowanych w nich usług.

Wśród mieszkańców Krakowa i Tarnowa już dziś jest wielu chętnych do wypróbowania nowego systemu, tak jak Paulina Sowa, która dojeżdża codziennie kilka przystanków do szkoły. O nowym systemie, czyli Małopolskiej Karcie Aglomeracyjnej, dowiedziała się od nas. - Teraz będę mogła jeździć na karcie nie tylko do szkoły, ale również np. po Krakowie. Superrozwiązanie - mówi Paulina Sowa.

Przygotowanie MKA kosztowało ponad 15 mln zł. System ma być rozbudowywany w kolejnych latach do 2020 r. Przewidziano na ten cel 50 mln zł. Planowane jest m.in. poszerzenie działania karty na kolejne miasta województwa, a także zintegrowanie jej z prywatnym transportem zbiorowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska