Prace zleciła Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętej Elżbiety Węgierskiej w Starym Sączu. Przy rekonstrukcji na przestrzeni miesięcy pracowało ok. 20 specjalistów, którzy nie mogli pominąć żadnego szczegółu.
- Nasza ekipa zajęła się wszystkim, od działań metalurgicznych, poprzez stolarkę, a kończąc na złotnictwie. Intonację instrumentu wykonaliśmy we współpracy z niemieckim intonatorem Marcusem Zoitlem. Warto dodać, że instrument zbudował organmistrz Jan Głowiński. Powstał on jako 14-głosowe organy mechaniczne z jedną klawiaturą manuałową i jedną pedałową - opowiada w rozmowie z „Gazetą Krakowską” Szymon Januszkiwicz z SLJ Budowa Organów z Pruszcza Gdańskiego.
Jak dodaje nasz rozmówca, z całą pewnością jest to unikatowy instrument, pierwsza kompleksowa próba odtworzenia polskiego stylu budownictwa barokowego.
- W naszym kraju mamy sporo barokowych organów, ale te w Starym Sączu to jest coś wyjątkowego, nie ma już takich nowych organów jak te. Proces rekonstrukcji rozpoczęliśmy w 2021 roku pod opieką merytoryczną dr. hab. Krzysztofa Urbaniaka, profesora Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, eksperta w zakresie budownictwa organowego. Trwał on 8 tys. godzin roboczych, czyli gdyby pracować na pełny etat non stop, to trzeba byłoby przepracować cztery lata – zauważa Januszkiwicz.
W praktyce prace trwały nieco ponad dwa lata. Z oryginalnego instrumentu zachowała się szafa, grające piszczałki prospektowe i tzw. tympany (duże piszczałki drewniane umieszczone na ścianie po bokach szafy organowej).
Jak powiedział nam prof. dr hab. Marcin Szelest, dyrektor artystyczny Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej (Festiwal Omnia Beneficia) inwestycja otwiera wiele możliwości artystycznych.
- Pojawia się możliwość wykorzystania organów jako instrumentu solowego, co do tej pory było zwyczajnie niemożliwe – wskazał.
Już w niedzielę 7 kwietnia w trakcie wieczornej mszy świętej o godz. 18 dojdzie do uroczystego poświęcenia starosądeckich organów. Dokona go Biskup Tarnowski Andrzej Jeż. Będzie wówczas możliwość usłyszenia pierwotnego brzmienia organów, czyli tego jeszcze sprzed modyfikacji dokonywanych na przestrzeni wielu lat użytkowania.
Stadion Sandecji Nowy Sącz w budowie? Sprawdziliśmy

- Oto piękne i nietypowe pojazdy Kordiana, gwiazdy disco polo spod Nowego Sącza
- Sławomir i Kajra tak wyglądali zanim zyskali sławę
- Co hodują sądeczanie? Pytony, boa, pająki. Piękne i niebezpieczne zwierzęta
- Niektóre mają mroczną historię. Te budynki mają nawet po 100 lat i nadal zachwycają
- 18-letnia Martyna pokazała wielką formę w Hiszpanii! Ma srebro MŚ w bikini fitness
- Ma niezwykły talent. Emilia Dubiel ze Starego Sącza znów mistrzynią!