MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Straciłeś dochody wskutek pożaru? Możesz liczyć nawet na umorzenie zaległego podatku. Wsparcie ze strony państwa ma jednak granice

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Kolejne instytucje państwa deklarują pomoc ofiarom pożaru hali, przy ul. Marywilskiej. O wsparcie mogą ubiegać się także inni przedsiębiorcy, którzy stracili swój biznes w niezawinionych przez siebie okolicznościach
Kolejne instytucje państwa deklarują pomoc ofiarom pożaru hali, przy ul. Marywilskiej. O wsparcie mogą ubiegać się także inni przedsiębiorcy, którzy stracili swój biznes w niezawinionych przez siebie okolicznościach 123rf.com/profile_mattz90/123rf.com/profile_satori
Ostatnie pożary w Polsce, w tym w szczególności pożar hali handlowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie dotknął tysiące przedsiębiorców oraz ich rodziny. W jednej chwili stracili oni źródło utrzymania. Niebawem będą musieli się zmierzyć z jeszcze większym problemem, ponieważ to, że ich biznes faktycznie już nie istnieje, dla urzędnika nie ma większego znaczenia. Podatki trzeba przecież płacić. Czy aby na pewno wszystkie i w dotychczasowym tempie? Monika Piątkowska, która jest doradcą podatkowym w serwisie e–pity.pl rzuca nowe światło na sytuację kupców z Marywilskiej oraz ofiar innych podpaleń ostatnich dni.

Spis treści

Według ekspertki z e–pity.pl ogrom tragedii, jaką był pożar Marywilskiej rozumieją również przedstawiciele organów podatkowych. Na dowód tego Krajowa Administracja Skarbowa zachęca przedsiębiorców, którzy wskutek pożaru hali znaleźli się w trudnej sytuacji do składania wniosków o rozłożenie na raty zaległości podatkowych, odroczenia terminu ich zapłaty lub umorzenia. Co trzeba zrobić, aby uzyskać wsparcie od urzędników skarbówki? Przypominamy, że wcześniej wsparcie ofiar pożaru deklarował też ZUS.

Chcesz skorzystać z ulgi podatkowej dla przedsiębiorców? Zacznij od wykonania telefonu

Podatnicy, którzy chcą skorzystać z ulg, mogą zadzwonić na tymczasową infolinię (tel.: 22 460 59 30) uruchomioną przez KAS dla poszkodowanych w pożarze. Dzwoniąc tam przedsiębiorca otrzyma informację nie tylko o tym jak prawidłowo w takiej sytuacji dokonać rozliczenia podatku dochodowego lub podatku VAT. Urzędnicy doradzą również, z jakich ulg i preferencji może on skorzystać.

Infolinia dla pogorzelców z ulicy Marywilskiej (tel.: 22 460 59 30) ma być dostępna tylko do 29 maja 2024 r., w godz. 8:00–15:00.

Proponowane przez Krajową Administrację Skarbową rozwiązania wynikają z art. 67a Ordynacji podatkowej, a więc są dostępne dla wielu przedsiębiorców. Podatnik może złożyć wnioski o odroczenie spłaty zobowiązania podatkowego, rozłożenie go na raty lub jego umorzenie, jednak musi być to uzasadnione ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Decyzja co do tego, czy taka pomoc będzie przyznana, należy do organu podatkowego – podkreśla Piątkowska.

To Cie może zainteresować

O pomoc ze strony fiskusa mogą starać się także inni poszkodowani

Podatnicy, którzy znaleźli lub znajdą się w podobnej sytuacji, również mogą wnioskować do fiskusa o tego typu wsparcie. – Biorąc pod uwagę, że w chwili obecnej w wielu częściach kraju panuje ekstremalne zagrożenie pożarowe i niestety do podobnych zdarzeń, jak to przy ul. Marywilskiej w Warszawie, może dochodzić, przedsiębiorcy powinni mieć świadomość, jakie działania powinni podjąć, aby w krytycznej sytuacji uzyskać wsparcie skarbówki – dodaje ekspertka.

Jak uzyskać wsparcie od Krajowej Administracji Skarbowej? Czy jest jakiś limit finansowy?

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że w przypadku ulg, które stanowią pomoc de minimis (wsparcie biznesu przez państwo, którego nie trzeba zgłaszać Brukseli), łączna wartość pomocy dla jednego beneficjenta nie może przekroczyć równowartości 300 tys. euro w ciągu trzech lat.

Urzędnicy instruują, co i w jakiej kolejności należy zrobić, by otrzymać wsparcie:

* We wniosku należy opisać swoją sytuację i uzasadnić potrzebę otrzymania ulgi.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Straciłeś dochody wskutek pożaru? Możesz liczyć nawet na umorzenie zaległego podatku. Wsparcie ze strony państwa ma jednak granice - Strefa Biznesu

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska