https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studenci z AGH skonstruowali silnik rakietowy

Piotr Rąpalski
studenci na testach silnika
studenci na testach silnika AGH Space Systems
Koło naukowe AGH Space Systems pomyślnie przeprowadziło pełny test pierwszego w Polsce pełnowymiarowego silnika rakietowego na ciekły materiał pędny.

"Zawisza", bo tak została nazwana konstrukcja studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej, to silnik zdolny do samodzielnej pracy na pokładzie rakiety.

Silniki na paliwo ciekłe są obecnie najpopularniejszymi w branży kosmicznej, ze względu na swoje osiągi i skalowalność. Dlatego też AGH Space Systems zdecydowało się na pierwszą tego typu konstrukcję w Polsce, która wyszła poza testy laboratoryjne. Silnik rakiety wytwarza 100 kg siły ciągu, a dodatkowym plusem projektu jest wykorzystanie alkoholu jako paliwa oraz chłodzenie ablacyjne. Co więcej, konstruktorzy zastosowali podtlenek azotu jako utleniacz, co jest nowością w skali globalnej, ponieważ powstałe wcześniej tego typu prototypy nie były instalowane w rakietach.

Koło naukowe AGH Space Systems rozpoczęło projekt silnika na paliwo ciekłe na początku 2016 roku. Innowacyjność konstrukcji sprawiła, że postępy prac były prezentowane na wielu wydarzeniach w kraju i za granicą min. na konferencji naukowej EUCASS w Mediolanie czy w ośrodku badawczym CERN w Genewie.

Kolejnym krokiem w nowym roku akademickim będzie zbudowanie pierwszej w Polsce rakiety na paliwo ciekłe oraz walka o studenckie mistrzostwo świata w inżynierii rakietowej. Zespół planuje wziąć udział w Spaceport America Cup w czerwcu 2018 roku (prestiżowym konkursie technologii rakietowych) odbywającym się w USA i wspieranym przez czołowe firmy kosmiczne, m.in. SpaceX, Blue Origin czy United Launch Alliance.

Koło naukowe AGH Space Systems istnieje od 2014 roku. Członkowie zespołu specjalizują się w rozwijaniu technologii przemysłu kosmicznego, a w szczególności w budowie rakiet, satelitów, sond kosmicznych oraz łazików marsjańskich. Ekipa zdobywała już nagrody na takich międzynarodowych zawodach jak CanSat Competition 2015, Global Space Balloon Challenge (gdzie pokonała 400 zespołów) czy European Rover Challenge.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gniewko_syn_ryba
radio albo żarówkę... ? ;)
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska