25 sierpnia w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie świętujemy 90. rocznicę dwóch doniosłych zwycięstw Polaków w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych i balonowych.
- W tym roku Święto Lotnictwa Polskiego połączone jest z 90. rocznicą zwycięstwa polskiej załogi: pilota Jerzego Bajana i mechanika Gustawa Pokrzywki na samolocie RWD-9 w prestiżowych międzynarodowych zawodach lotniczych Challenge 1934. Świętujemy również 90. rocznicę zwycięstwa Franciszka Hynka i Władysława Pomaskiego w XXII Pucharze Gordona Bennetta – najstarszych i najbardziej renomowanych zawodach balonowych na świecie. Z tego względu tegoroczne Święto Lotnictwa Polskiego ma wymiar szczególny, a na gości czeka szereg atrakcji o charakterze edukacyjnym i kulturalnym – mówi w rozmowie z nami Tomasz Kosecki, Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Choć tegoroczna edycja święta potrwa tylko jeden dzień, każdy znajdzie w programie coś dla siebie - zarówno miłośnicy techniki wojskowej, malarstwa, motoryzacji (zabytkowej i sportowej), modelarstwa, szybownictwa, a nawet fascynaci technologii kosmicznych.
Długie kolejki i mnóstwo atrakcji
Udaliśmy się na miejsce w samo południe. Podobnie zdecydowała spora grupa krakowian, czego dowodem były dwie, długie na kilkadziesiąt osób kolejki do kas biletowych. W jednej obsługiwano bilety papierowe, a w drugiej te zakupione drogą elektroniczną. Niektórzy zmęczeni kilkunasto-minutowym postojem w upale, co jakiś czas schodzili pod drzewa, inni wchodzili do głównego gmachu w poszukiwaniu szybszej obsługi.
Procedury to jednak procedury. Chcesz coś obejrzeć, musisz mieć bilet i swoje wystać. Po wejściu do wyboru mieliśmy naprawdę spory wachlarz atrakcji. Od widowiskowych skoków spadochronowych, przez przeloty samolotów aż po występ orkiestry sił powietrznych z Poznania.
A to nie koniec. Stworzone przez studentów Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH – AGH Space Systems – zaprezentowało nie tylko rakietę z napędem odrzutowym, ale również nagradzanego wielokrotnie na zawodach w USA łazika marsjańskiego – Kalmana. A do tego, w namiocie Muzeum Lotnictwa Polskiego można zbudować drewniany model śmigłowca, a na stosiku Krainy Bzików zrobić sobie zmywalny tatuaż lotniczy. Organizatorzy zachęcają też do udziału w lotniczej grze terenowej, podczas której zdobywa się kolejne części samolotu do własnoręcznego złożenia.
Na świecie Muzeum Lotnictwa Polskiego byli również przedstawiciele jednostek wojskowych Garnizonu Kraków i Kraków Balice. Można było zobaczyć żołnierzy JW NIL, 6 batalionu dowodzenia, Oddziału Żandarmerii Wojskowej z Krakowa, 8 Bazy Lotnictwa Transportowego. Nie zabrakło także żołnierzy Ośrodka Zamiejscowego w Krakowie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji na którym można było dowiedzieć się o możliwościach służby w Wojsku Polskim.
Święto Lotnictwa Polskiego to nieodzowny element naszej historii i także historii Wojska Polskiego. Każdy z nas kojarzy Dywizjon 303 walczący podczas II wojny światowej. Dział na naszym stoisku informacyjno- rekrutacyjnym stara się pokazać młodemu pokoleniu jak bardzo ważna są wartości patriotyczne i potrzeba silnego bezpiecznego państwa.
-Dla osób zainteresowanych służba wojskowa mamy przygotowane miejsca w ramach szkolenia Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, szkolnictwa wojskowego w uczelniach wojskowych a także szkołach średnich biorących udział w projektach Ministerstwa Obrony Narodowej mi.n są to Oddziały Przygotowania Wojskowego w których uczą się młodzi ludzi kunsztu Wojskowego pod okiem wyszkolonych instruktorów wojskowych - mówi kpt. Zbigniew Czapik, rzecznik prasowy ośrodka zamiejscowego w Krakowie, Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Dzieciaki z pewnością nie przejdą też obojętnie obok symulatorów lotów i symulatora skoków spadochronowych w technologii VR!
Na zakończenie imprezy o godzinie 18.00 na gości czeka pokaz balonów na ogrzane powietrze.
Nowe zasady w polskiej ortografii
