Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Student uzupełnia budżet. Gdzie najlepiej pracować?

Redakcja
Do Polski także dociera ta praktyka - tyle że wynika ona raczej z powodów ekonomicznych.

Praca dla studenta to zwykle zajęcie dorywcze, często weekendowe, wymagające więc tylko częściowej dyspozycyjności. Ofert pracy powstałych z myślą o studentach jest sporo. Pracodawcy bardzo chętnie ich zatrudniają, gdyż od osoby, która ma poniżej 26 lat i zachowuje status ucznia lub studenta, pracodawca nie ma obowiązku odprowadzania składek do ZUS. Dla studentów, którym zazwyczaj nie zależy na tym, aby pracodawca podpisał z nimi umowę o pracę, takie rozwiązanie jest również korzystne. Praca podczas studiów jest szansą na zebranie doświadczeń. Każda uczy czegoś, ale najlepiej jest wtedy, kiedy dziedzina studiów i dorywcze zajęcia są ze sobą zbieżne, gdyż to zaprocentuje podczas wykonywania przyszłego zawodu. Gdzie polscy studenci mogą szukać dorywczej pracy?

Podziel się wiedzą

Znanym od lat sposobem zarabiania podczas studiów jest udzielanie korepetycji z zakresu swojej specjalności. Korepetycje z języków obcych, języka polskiego, matematyki, fizyki lub chemii cieszą się największym wzięciem. Podobnie lekcje z historii, czy wiedzy o społeczeństwie. Student, który chce pracować jako korepetytor, powinien posiadać umiejętność jasnego i przystępnego sposobu przekazywania wiedzy oraz ...cierpliwość. Pracy najlepiej szukać w internecie. Jeśli student sprawdzi się, jego uczniowie "sprowadzą" kolejnych.

W sklepie lub w barze

Studenci chętnie podejmują się pracy barmana, która - podobnie jak popularne wśród nich kelnerowanie - obiecuje duże napiwki. Młodzież może podjąć się kelnerowania w restauracji, kawiarni, ale także weekendowo, w ramach współpracy z firmą cateringową obsługującą wesela czy imprezy. Wiele studentek pracuje jako hostesy lub podejmuje pracę w sklepie, np. w weekendy.

Praca dla cierpliwych

Na rynku pracy pojawiają się oferty zatrudnienia w tak zwanych call center. Biura obsługi klienta banków, czy operatorów telefonii komórkowej przyjmują studentów do pracy "na słuchawkach", nie oczekując od     nich wiele więcej niż łatwości nawiązywania i podtrzymania rozmowy oraz miłego głosu. Pracę taką zdobyć można również w firmach międzynarodowych - warunkiem jest dobra znajomość języka obcego oraz dyspozycyjność.

I dla pomysłowych

Freelancer to wolny strzelec, osoba nie związana umową z żadną firmą. Może więc pracować wtedy, gdy ma czas i ochotę - ważne, by w terminie zrealizował zlecone projekty, co wymaga samodyscypliny i odpowiedzialności. Nie każdą pracę można wykonywać jako freelancer. Profesje szczególnie popularne wśród freelancerów to: dziennikarstwo, copywriting, tłumaczenia, fotografowanie, grafika i programowanie. Zleceń szukać należy głównie w internecie.

Pomysł na wakacje

Studenci, zwłaszcza kierunków wymagających udziału w wielu zajęciach i przyswojenia ogromnej ilości materiału - na przykład przyszli medycy - najczęściej rezygnują z pracy zarobkowej w trakcie roku akademickiego, oddając się głównie nauce, a w wolnych chwilach urokom studenckiego życia.

Zarabianie pieniędzy przekładają na wakacje, najczęściej wyjeżdżając wtedy do Anglii lub Irlandii. Niektórzy jednak decydują się na pracę w kraju, a szanse dobrego zarobku daje praca sezonowa w modnych kurortach, głównie w branży turystycznej, gastronomicznej i rozrywkowej.

Od kilku lat internet stał się dla studenta niezastąpionym biurem pośrednictwa pracy. Warto się nauczyć korzystać z jego możliwości. Dzięki znalezionym tam ofertom wielu studentom z mniej zamożnych rodzin udało się kontynuować naukę na dziennych studiach.
 

Źródło: Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska