
Region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe
Uniwersytet Jagielloński
A to dopiero unikat! To jedyne takie studia w Polsce! Poświęcone są one językowi, kulturze i aspektom religijnych Karpat, zlokalizowanych na terenie naszego kraju oraz sąsiadów. Studenci kierunku będą uczyli się języka ukraińskiego, słowackiego, a także rumuńskiego lub łemkowskiego.
Absolwent regionu karpackiego pracować może w instytucjach kultury i oświaty, sektorze turystycznym i medialnym. Dzięki znajomości dwóch języków obcych będzie mógł znaleźć zatrudnienie także w innych branżach.
Przykładowe przedmioty: wademekum karpat, panorama religijna regionu karpackiego, kultury rusińskie w Karpatach

Browarnictwo i słodownictwo
Uniwersytet Rolniczy
Ten kierunek z pewnością zainteresuje miłośników piwa. Browarnictwo to bowiem sztuka produkcji i warzenia tego złotego napoju. Studia te jednak nie są tak proste i przyjemne jak może się wydawać - chętni muszą przygotować się na dużą dawkę biologii i chemii.
Absolwent browarnictwa może pracować w browarach oraz zakładach zajmujących się przygotowaniem słodu oraz surowców do produkcji browarniczej.
Przykładowe przedmioty: ogólna technologia piwa, fermentacja i dojrzewanie piwa, procesy warzelni, browarnictwo domowe

Kogniwistyka
Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej
Kogniwistyka to o dziwo kierunek dość popularny, występujący na wielu uczelniach. WIele osób jednak nie wie, co oznacza tajemniczy termin.
Kogniwistyka to nauka o procesach umysłowo-poznawczych, zajmująca się analizą działania mózgu oraz zmysłów. Przedmiotem studiów są więc dociekania na temat tego jak ludzie oraz systemy sztucznej inteligencji poznają otaczający świat i w nim działają.
Absolwent takich studiów może znaleźć zatrudnienie w agencjach PR, reklamowych, placówkach oświatowych i kulturalnych czy branży zajmującej się przetwarzaniem danych.
Przykładowe przedmioty: epistemologia, polski język migowy, estetyka wobec awangardy

Laboratoria kultury współczesnej
Uniwersytet Jagielloński
Kolejnym zagadkowym kierunkiem jest dopiero utworzona magisterka na UJ. Studenci tego kierunku mają pochylić się nad “współczesną sztuką i kulturą w szerokim kontekście cywilizacyjnym, społecznym i ideowym z praktycznym – eksperymentatorskim i laboratoryjnym – sposobem nauczania”. Studia mają rozwinąć w studentach umiejętność tworzenia i rozumienia szerokopojętej sztuki w różnym kontekście i rozmaitych formach.
Absolwent kierunku może pracować jako krytyk sztuki, kurator czy pracownik instytucji kulturalnych.
Przykładowe przedmioty: laboratorium czasu i przestrzeni, laboratorium wspólnoty, współdziałania i zarządzania humanistycznego