Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Studniówka Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie. Scenerią balu był Dwór w Tomaszowicach

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Sceneria dawnych zabudowań dworskich i pięknie prezentujący się młodzi ludzie - to studniówka Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Franciszka Stefczyka w Czernichowie. Tegoroczni maturzyści tej szkoły powiatowej bawili się na swoim niezapomnianym balu w sobotę, 10 lutego 2024 roku. Miejscem balu był usytuowany w parku Dwór w Tomaszowicach. Tutaj bawiło się kilkaset maturzystów, osób im towarzyszących. Gościli także nauczyciele i przedstawiciele rodziców organizujących studniówkę.

Na 85 dni przed maturą bawili się uczniowie czterech klas technikum czernichowskiej szkoły. Towarzyszyli im dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz przedstawiciele rodziców, który byli organizatorami balu. Studniówka to czas zabawy, oczywiście rozpoczęty tradycyjnie polonezem. Jednak to także okazja do tego, żeby podziękować dyrekcji szkoły, nauczycielom i wychowawcom za ich cierpliwość, trud, za przekazaną wiedzę oraz za troskę i zrozumienie. Przeprosić zarówno nauczycieli jak i rodziców za czasem niesforne zachowania. A kolegom za wspólny czas, piękne szkolne lata.

Maturzyści z Czernichowa na swój pierwszy, wielki bal wybrali Dwór w Tomaszowicach, który organizując uroczystości, imprezy bale promuje się pod hasłem: "Miejsce spotkań ludzi, smaków i dobrych emocji". Ten kompleks hotelowo-restauracyjny ma swoją długą historię, bo powstał w odrestaurowanym XIX-wiecznym obiekcie dworskim w Tomaszowicach. Znajduje się w urokliwym parku, pięknym o każdej porze roku. A historia czernichowskiej szkoły także sięga niemal połowy XIX wieku.

Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie obecnie święci sukcesy. Poziom nauczania i wysokie oceny na egzaminach mają swoje odzwierciedlenie w tegorocznym prestiżowym rankingu Perspektywy 2024. Zespół znalazł się na 51 miejscu w Małopolsce, a w skali kraju na 361. Zdobył w tym roku Brązową Tarczę Perspektyw. Technikum miało już także srebrną tarczę przed dwoma laty, a przed trzema brązową.

Zobacz na zdjęciach, jak bawili się uczniowie na balu studniówkowym 2024 LO w Krzeszowicach. Nasza GALERIA.

Najstarsza szkoła rolnicza w Polsce

Szkoła rolnicza z Czernichowa, czyli obecnie Zespół szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Franciszka Stefczyka jest najstarsza szkołą rolniczą w Polsce. Została otwarta w czerwcu 1860 roku jako czteroletnia męska Szkoła Praktyczna Gospodarstwa Wiejskiego. Inicjatorem jej powołania w folwarku w Czernichowie było Krakowskie Towarzystwo Gospodarczo-Rolnicze.

20 lat po powstaniu szkoły w 1880 roku jej właścicielem został Krajowy Sejm Galicyjski we Lwowie i przekształcił placówkę w męską szkołę rolniczą z trzyletnim okresem nauczania przede wszystkim administratorów folwarków. Tutaj nauczał m.in. Franciszek Stefczyk, obecnie patron tej szkoły. Obiekt oświatowy przechodził kolejne zmiany właściciela i nazwy. W czasie wojny działała pod zarządem władz niemieckich, a naukę uzupełniały wówczas tajne komplety. Kształciła rolników, zarządców i kierowników majątków ziemskich, nauczycieli szkół rolniczych. Z czasem szkoła zmieniła się na koedukacyjną. Przez lata zmieniał się jej typ i profile nauczania dostosowując się do potrzeb rynku pracy.

Studniówka Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Giebułtowie. Ma...

Maciej Musiał o najpiękniejszej Polce

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska