Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stulecie Niepodległej w Krakowie. 11 listopada z modlitwą i śpiewem na ustach [PROGRAM OBCHODÓW]

Piotr Subik
Piotr Subik
Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Modlitwy w intencji ojczyzny, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i pokazy wojskowe – to tylko ważniejsze wydarzenia, w których mieszkańcy Krakowa i Małopolski będą mogli uczestniczyć w ramach przypadającej pod koniec tygodnia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości patriotyczne, organizowane przez wojewodę małopolskiego, odbędą się w niedzielę, 11 listopada – dokładnie w dniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rozpocznie je złożenie kwiatów przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej przy ul. Powiśle (godz. 9.30). Stamtąd delegacje udadzą się do katedry wawelskiej, gdzie mszy św. w intencji Ojczyzny (godz. 10) przewodniczył będzie metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. Po nabożeństwie odśpiewany zostanie hymn Polski w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”.

Po złożeniu kwiatów pod Krzyżem Katyńskim u stóp Wawelu pochód patriotyczny wyruszy na pl. Matejki, gdzie z udziałem wojska obędą się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza (godz. 12.45). Przewidziano tam m.in. wręczenie odznaczeń państwowych i aktów nadania obywatelstwa polskiego.

Tradycyjnym elementem obchodów rocznicy odzyskania niepodległości będzie Lekcja Śpiewania, tym razem jubileuszowa – 70., organizowana w niedzielę o godz. 17 na Rynku Głównym. Artyści kabaretu „Loch Camelot” pod przewodnictwem Ewy Korneckiej wspólnie z publicznością zaśpiewają najpiękniejsze polskie pieśni i piosenki patriotyczne (ale nie tylko), m.in. „My, Pierwsza Brygada”, „Czerwone maki na Monte Cassino” czy „Dobranoc, Ojczyzno”.

Na koncert, który wespół z Ewą Kornecką poprowadzi dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański, kancelaria prezydenta Krakowa przygotowała 8 tys. bezpłatnych śpiewników oraz 4 tys. papierowych czapek krakusek.

Oddział IPN w Krakowie przygotował też specjalne publikacje na rocznicę Niepodległej. To bogato ilustrowane zapiski Edwarda Kubalskiego „Kraków w czasie wielkiej wojny. Szkic kronikarski” w opracowaniu dr. Macieja Zakrzewskiego i broszura popularnonaukowa „Józefa Piłsudskiego pojedynek z imperium (1887-1917)”, będącą zapowiedzią edycji źródłowej nieznanych dokumentów rosyjskiej Ochrany, opracowanej przez dr. hab. Henryka Głębockiego.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 5. „Borówka czy jagoda?”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Stulecie Niepodległej w Krakowie. 11 listopada z modlitwą i śpiewem na ustach [PROGRAM OBCHODÓW] - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska