W Skale uroczystości patriotycznych było wiele. Samorządowcy gminni oraz Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Skale do wspólnego świętowania zaprosili gości z powiatu i województwa oraz mieszkańców.
Obchody 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę obchodzono cały dzień. Rozpoczęły się od uroczystości na Rynku, podniesienia flagi RP na maszt i wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych z Senioralną Radą Miejską w Skale. Kolejno było złożenie kwiatów przy Pomniku Pamięci i msza św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym, a następnie uroczysta sesja Rady Miejskiej w Skale i wręczenie Honorowego Tytułu "Przyjaciela Ziemi Skalskiej". Podniosła uroczystość uatrakcyjniły występy uczniów Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Cianowicach oraz koncert patriotyczny w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry z Cianowic.
Na początek spotkania burmistrz Piotr Trzcionka przypominał jak szczególna jest data 11 listopada, bo właśnie wtedy w 1918 roku po 123 latach Polska odzyskała swoją suwerenność. Dodał, że dziś wspólnie świętujemy wolność i pamięć o postaciach i ofiarach, które ją wywalczyły.
- Patrząc wstecz na historię nie sposób nie docenić determinacji i odwagi naszych przodków. To oni z szablą w dłoni i miłością do ojczyzny w sercu, nie poddali się i walczyli o to, co dla nas najważniejsze - o wolność. Pamiętajmy, że niepodległość nie jest jedynie wydarzeniem historycznym, ale żywą wartością, która musimy pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom - mówił burmistrz Piotr Trzcionka. Dodał, że wolność to nie tylko kwestia polityczna, ale także społeczna. - Każdy z nas może przyczynić się do budowania lepszego jutra - poprzez aktywność społeczną, udział w życiu lokalnym czy pomoc najbardziej potrzebującym - mówił burmistrz.
Podczas uroczystości przewodniczący Rady Miejskiej w Skale Mariusz Gajewski otworzył nadzwyczajną sesję, podczas której wręczono tytuły "Przyjaciela Ziemi Skalskiej". Przewodniczący poinformował, że tytuły zostały już zatwierdzone na sesji we wrześniu, a w dzień Narodowego Święta Niepodległości są przekazane ich laureatom. Tegoroczni laureaci otrzymali tytuły za całokształt swoich działań dla miasta, gminy i mieszkańców.
O uhonorowanie Jolanty Penkali wnioskował burmistrz Piotr Trzcionka i on przedstawił laudację na cześć byłej wieloletniej przewodniczącej Rady Miejskiej w Skale w latach 2010-2014 i 2014-2018, a wcześniej wieloletniej radnej i wiceprzewodniczącej.
- Jolanta Penkata to osoba, która udowadniała przez lata, że umie słuchać i rozumie potrzeby społeczności - podkreślał burmistrz Trzcionka. Wskazywał, że była przewodnicząca przez lata pracowała jako osoba oddana mieszkańcom Skały, zatroskana o społeczność lokalną o rozwiązywanie problemów mieszkańców, a także dbająca o kulturę, tożsamość tutejszej społeczności, o kultywowanie wartości historycznych i edukację młodych pokoleń, a do tego zatroskana o zabytki tej ziemi.
Natomiast o nadanie tytułu dla byłego burmistrza Skały Tadeusza Durłaka wnioskował radny miejski Robert Błachno i on przedstawił laudację na cześć byłego burmistrza.
Wskazał, że Tadeusz Durłak był związany z gminą, urzędem i samorządem od 1982 roku. Zaczynał pracę jako pracownik wydziału geodezyjnego, następnie od 1990 roku był radnym, przewodniczącym Rady Miejskiej, a następnie został burmistrzem i pełnił tę funkcje przez dwie kadencje 2010-2014 oraz 2014-2018.
- Większość swojego życia poświęcił dla rozwoju miast i gminy Skała - mówił radny Błachno. Wskazywał, że po działaniach byłego burmistrza pozostały: kanalizacja gminy, obwodnica Skały, strefa aktywności gospodarczej, termomodernizacja obiektów oświatowych, wybudowana i wyremontowana infrastruktura sportowa. Radny wspominał także o szczególnych umiejętnościach Tadeusza Durłaka do łagodzenia konfliktów, rozmów i negocjacji.
Wraz z samorządowcami ze Skały nowym Przyjaciołom Ziemi Skalskiej gratulowali i dziękowali przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych oraz reprezentanci miejscowych organizacji i działacze społeczni.
Uhonorowani byli samorządowcy Jolanta Penkala i Tadeusz Durłak dziękowali za honorowe tytuły i wspominali czas pracy i działań na rzecz Skały i jej mieszkańców. Dla laureatów tytułu "Przyjaciel Ziemi Skalskiej" i na chwałę Ojczyzny wystąpili uczniowie z Cianowic oraz Reprezentacyjna Orkiestra Cianowic. Przedstawili niezapomniane patriotyczne widowisko i koncert.
"Śladami Wolności" prowadził rajd turystyczno-historyczny. U...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Odkryto nieznane dzieło Chopina
