Wisienką na torcie jest historia zamachu palestyńskich terrorystów Czarnego Września podczas igrzysk olimpijskich w Monachium. Bardzo dobrze znana, wielokrotnie opisywana, ale tutaj niezwykle oryginalna, zupełnie świeża, po raz pierwszy podana czytelnikowi z perspektywy pojmanego sędziego Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów Jakuba Szpringera, polskiego Żyda znanego po wyjeździe do Izraela jako Jaakow „Kuba” Springer. Tak w tym wypadku , jak i w wielu innych, najcenniejszą wartością publikacji są wspomnienia samych bohaterów wydarzeń lub osób im bliskich (o uprowadzeniu zakładników w 1972 roku i losach rodziny opowiada żona Springera, Szoszana).
Lis przedstawia dzieje igrzysk, ale także narodziny zawodów dla osób z niepełnosprawnościami (igrzyska paraolimpijskie). Tu pole do popisu także jest duże, a autor wywiązuje się z zadania znakomicie. Nakreślone tło społeczne i polityczne (jak np. decyzja prezydenta Ronalda Reagana prowadząca do „czystki niepełnosprawnych” w USA) pozwala spojrzeć na życie poszkodowanych przez los w nowym świetle. Całość sprawia, że od książki nie sposób się oderwać, zajmuje niczym wielowątkowa powieść szpiegowska.
„Stulecie przeszkód. Polacy na igrzyskach”. Autor: Daniel Lis. Wydawnictwo Agora. Liczba stron: 520. Cena okładkowa: 54,99 zł.
Sportowa półka - tu znajdziesz więcej recenzji książek sportowych
![Stulecie przeszkód pokonanych przez polskich olimpijczyków [SPORTOWA PÓŁKA]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/db/21/62611de52eee6_p.jpg?1650531813)
Zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie okiem naszego fotorepo...
