Pandemia koronawirusa odbiła się na wielu dziedzinach naszego życia. Trudności jakie wywołuje nie zatrzymały jednak rozpoczętej w ubiegłym roku budowy Centrum Kultury i Filmu im. Billy’ego Wildera. Inwestycja jest już na ostatniej prostej.
Wzniesienie u zbiegu ulic Mickiewicza i Handlowej Centrum Kultury i Filmu to, jak dotychczas, największe przedsięwzięcie samorządu Suchej Beskidzkiej. Realizuje je firma Wodpol Sp. z o.o z Żywca, która złożyła najkorzystniejszą ofertę, wynoszącą 23 135 110,65 zł. Okazały budynek już teraz urzeka swoim wyglądem i wyróżnia się na tle pozostałych nie tylko wielkością (ma kubaturę 21 tys. m3 i ponad 3,5 tys. m2 powierzchni użytkowej), ale przede wszystkim niebanalną formą. Zachowano przy tym stonowaną, gustowną kolorystykę, która sprawia, że obiekt stanowi spójną całość z będącą jedną z wizytówek miasta promenadą ciągnącą się wzdłuż ul. Mickiewicza.
Centrum Kultury i Filmu stanie się nową siedzibą Biblioteki Suskiej i Miejskiego Ośrodka Kultury-Zamek, którego nazwa wkrótce ulegnie zmianie właśnie z uwagi na przeniesienie się do nowej siedziby. Obie instytucje będą miały do swojej dyspozycji dużo bardziej przestronne pomieszczenia, co pozwoli im jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła. Sercem obiektu niewątpliwie będzie sala widowiskowo-kinowa, wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt nagłośnieniowy i oświetleniowy. Projekcje filmowe, koncerty i inne wydarzenia kulturalne i oraz rozrywkowe będzie mogło podziwiać 300 widzów. Sala została przy tym dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Zgodnie z pierwotną umową inwestycja miała być ukończona do 30 października br. W związku z koniecznością wykonania dodatkowych prac i robót uzupełniających, (które trudno było przewidzieć w początkowej fazie realizacji zadania) Firma Wodpol zwróciła się z prośbą do Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka o przesunięcie terminu o miesiąc. Oficjalne otwarcie Centrum Kultury i Filmu im. Billy’ego Wildera planowane jest na połowę stycznia 2021 roku. Sytuacja epidemiologiczna, której nie można przewidzieć, może jednak spowodować, że uroczystość odbędzie się później. Bez względu na to z początkiem roku zarówno Biblioteka Suska, jak i Miejski Ośrodek Kultury będą prowadziły działalność w nowej siedzibie.
Kino ruszy gdy tylko będzie to możliwe. W Suchej Beskidzkiej, mieście powiatowym kina nie ma od 2002 roku. Wówczas zbankrutowało nieistniejące już kino Smrek. Dziś na jego miejscu mieści się supermarket. Dlatego władze miasta czyniły starania o odtworzenia tego miejsca zachęcone przykładem m.in. Rabki - Zdrój gdzie wyremontowane kino przyciąga co roku duża liczbą widzów i spokojnie samo się finansuje.
- Nieistniejące już tatrzańskie schroniska. Słyszeliście o nich?
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Parking pod Babia Górą w prokuraturze. Powstał nielegalnie
- Drożyzna nad morzem? Na Podhalu obiad zjesz za 15 zł
- Przyrodnicy uratowali przed utonięciem 500 susłów
- Urokliwe miejsca w Tatrach, gdzie nie będzie dzikich tłumów
