Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Super Prometheus wspomoże polską naukę

Profesor Ryszard Tadeusiewicz
Prof. Ryszard Tadeusiewicz
Prof. Ryszard Tadeusiewicz fot. Anna Kaczmarz
Jak wiemy, mityczny Prometeusz wykradł ogień bogom i przekazał go ludziom. Dzięki temu osiągnęli oni wyższy poziom cywilizacji, ponieważ posiadanie ognia otworzyło niezliczone możliwości - od wypieku chleba i wypalania ceramicznych garnków do wytapiania metali i odlewania pierwszych narzędzi.

Prometheus, o którym chcę Państwu dziś opowiedzieć, nic nikomu nie wykradł, ale możliwości, jakie otworzy przed polską nauką, mają również znamiona przełomu cywilizacyjnego. Prometheus to nowy superkomputer, który zostanie w najbliższy poniedziałek uruchomiony w Cyfronecie. Będzie to największy superkomputer działający kiedykolwiek w Polsce. Mocniejszy od Zeusa znajdującego się dotychczas w Cyfronecie i uznawanego za najlepszy superkomputer w Europie Środkowo-Wschodniej.

Czym różni się ten superkomputer od zwykłych komputerów, z którymi obcujemy na co dzień w pracy i w domu? Przede wszystkim tak zwaną mocą obliczeniową. Prometheus będzie miał moc 1,7 petaflopsów. Ta dziwna nazwa składa się z dwóch części.

Przedrostek peta służy do wyrażania bardzo wielkich liczb. Kiedy chcemy coś wyrazić w tysiącach, dodajemy przedrostek kilo, w milionach - mega, a w miliardach - giga. Peta oznacza mnożnik 1 000 000 000 000 000 (jedynka z 15 zerami). Z kolei flops to liczba operacji matematycznych, jakie może wykonać komputer w ciągu jednej sekundy. Podana liczba oznacza, że Prometheus będzie mógł wykonać w ciągu jednej sekundy więcej operacji niż 50 tysięcy zwykłych komputerów!

Do czego takie urządzenie się przyda? Głównie do usprawnienia badań naukowych obiektów, które doświadczalnie do końca zbadać się nie dają i dlatego do ich badania używa się modeli komputerowych. Takim obiektem może być na przykład atmosfera ziemska - na podstawie modeli można tworzyć prognozy pogody. Może to być również cząsteczka chemiczna, której model umożliwi odkrycie nowych leków.

Projektowany samolot i model pozwoli wyznaczyć jego cechy przed zbudowaniem. Obiektem modelowania komputerowego może być właściwie wszystko. Jedynym problemem jest to, że badania takiego modelu polegają zwykle na wykonywaniu ogromnych ilości obliczeń. Dysponując tylko zwykłymi komputerami, musielibyśmy czekać na wyniki wiele godzin, czasem wiele dni, a w niektórych przypadkach nawet wiele lat. Tymczasem superkomputer dostarcza ich w ciągu sekund lub minut.

Dlatego nie do przecenienia jest fakt, że w poniedziałek polscy naukowcy zyskają możliwość korzystania z tego rewelacyjnego narzędzia - i to z dowolnego miejsca przez Internet.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska