Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Superksiężyc 2018. Kiedy i gdzie oglądać Superksiężyc? Transmisja. Jak można zobaczyć Krwawy Superksiężyc?

AIP/x-news.pl
Superksiężyc 2018. Nadchodzi Super Blue Blood Moon. W środę, 31 stycznia będziemy świadkami zaćmienia Księżyca, które nazywamy "Super Blue Blood Moon". Superksiężyc 2018. Kiedy i gdzie oglądać Superksiężyc? Gdzie obejrzeć transmisję? Jak można go zobaczyć Krwawy Superksiężyc? Księżyc będzie nie tylko w pełni, ale też znajdzie się w perygeum orbity wokółziemskiej. Oznacza to, że Księżyc będzie w najbliższej możliwej odległości od Ziemi. Przybierze też nienaturalną, czerwoną barwę, stąd nazywany jest również Krwawym Księżycem.

Superksiężyc 2018. Kiedy i gdzie oglądać Superksiężyc? Gdzie obejrzeć transmisję? Jak można go zobaczyć Krwawy Superksiężyc?

31 stycznia każdy, kto spojrzy w nocne niebo zobaczy spektakularne zjawisko - Krwawy Superksiężyc. Tarcza Księżyca będzie wydawać się większa niż zazwyczaj - to Superksiężyc. Będzie on jednocześnie Krwawym Księżycem - przybierze niezwykłe odcienie czerwieni, za które odpowiedzialne będzie zaćmienie Księżyca. Barwa Superksiężyca może być różna - od Księżyca w kolorze krwi po Księżyc brunatny. Zaćmienie 31 stycznia trwać będzie godzinę i 16 minut. W Polsce najwcześniej będzie można je zobaczyć dopiero tuż przed godziną 17. Najlepiej widoczne będzie we wschodniej części Azji, Nowej Zelandii i Australii.

Superksiężyc 2018. Wyjątkową superpełnię uchwycono w amerykańskim Charlotte

Większy i jaśniejszy niż zwykle - tak zaprezentował się Księżyc nocą 30 stycznia. Wyjątkową superpełnię uchwycono w amerykańskim Charlotte, w Karolinie Południowej. Na nagraniu widać jak aktywny był księżyc, gdy chował się za szczytem budynku tamtejszego banku America Corporate Center.

Superksiężyc 2018. W środę zobaczymy "Super Blue Blood Moon"

Jednak zjawisko, które mogli zaobserwować Amerykanie, to jedynie część tego, co noc później (31.01) będą mogły obejrzeć osoby przebywające we wschodniej Azji, Nowej Zelandii i Australii. To kombinacja zjawisk, które NASA określiła jako "Super Blue Blood Moon" co można przetłumaczyć jako "superpełnia niebiesko-krwawego Księżyca". Każde z tych zjawisk osobno zdarza się dość rzadko. Ich równoczesne wystąpienie to zaś kwestia około 150 lat - konkretnie 152. Obserwatorzy w Polsce nie zobaczą całego przebiegu zjawiska, lecz tylko jego końcówkę.

Superksiężyc 2018, Blue Moon 2018 i inne zjawiska

Jakie jeszcze ciekawe zjawiska będzie można zaobserwować na niebie w 2018 roku? Na to pytanie odpowiedział w "Dzień Dobry TVN" popularyzator astronomii i dziennikarz Karol Wójcicki. Czym różni się pełnia od "superpełni" i kiedy możemy spodziewać się "hiperpełni"? Czym jest niebieska pełnia? 27 lipca będziemy mogli w Polsce zobaczyć całkowite zaćmienie księżyca - przypomniał Wójcicki.

Źródło: STORYFUL

Blue Moon 2018 Kiedy? Transmisja. Jak można go zobaczyć? Gdzie oglądać? Niebieski Księżyc już w styczniu 2018 [KIEDY BLUE MOON]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska