FLESZ - Koronawirus - kiedy będzie dostępna szczepionka

Wielka Sobota a święcenie pokarmów
Wielka Sobota (11 kwietnia) to dzień tradycyjnego święcenia pokarmów. Już kilka dni temu episkopat nie zalecał organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów w kościołach. Zamiast tego duchowni proponują obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym.
W krakowskiej kurii słyszymy, że dokładna instrukcja, jak przeżyć najbliższe, inne niż wcześniejsze święta wielkanocne, będzie dostępna dla wiernych z początkiem tygodnia (możliwe, że będzie to wtorek 31 marca). Dowiemy się również wtedy, jak konkretnie powinno przebiegać święcenie pokarmów w naszych domach.
Kraków kontra koronawirus. Jak miasto i krakowianie radzą so...
- Na następny tydzień przygotowujemy oficjalne dokumenty, które będą obowiązywać w czasie świąt w Archidiecezji Krakowskiej - mówi nam ks. Łukasz Michalczewski z krakowskiej kurii.
W tej wyjątkowej sytuacji błogosławieństwa będzie mógł udzielić jeden z domowników - np. głowa rodziny. W domach odbędzie się specjalny ceremoniał.
Jak na łamach "Gazety Wrocławskiej" mówi ks. Rafał Kowalski z Kurii Metropolitarnej Wrocławskiej, nie wyobraża sobie święcenia pod kościołami, pomnikami, krzyżami.
„Nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, numery 1347-1350” - czytamy z kolei w piśmie, do którego jest dołączona treść obrzędu błogosławieństwa posiłku.
Prezydium Episkopatu Polski podkreśliło natomiast, że w Wigilię Paschalną i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie zaleca używania pokropień.
Koronawirus w Krakowie. Służby w białych kombinezonach ewaku...
Przypomnijmy, że parę dni temu premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia, obowiązujące w związku z koronawirusem. Wśród nich zakaz wychodzenia z domu z wyjątkiem dokładnie opisanych sytuacji.
Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadzono inną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób - wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.