Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętowaliśmy już po raz drugi

Marek Podraza
Marek Podraza

W piątek w sali teatralnej Gorlickiego Centrum Kultury w Gorlicach odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych połączone z finałem II Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej.

Organizatorem uroczystości była Barbara Bartuś, poseł na Sejm RP, a ponadto Gorlickie Centrum Kultury, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Gorlicach i Oddział IPN w Krakowie. Po powitaniu gości wręczono nagrody laureatom II Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej.

W poszczególnych kategoriach szkół zwyciężali - szkoły podstawowe soliści: Matylda Juruś oraz Gabriela Ligęza z SP w Sędziszowej, w kategorii zespół: zespół Prima z Zespołu Szkół w Dominikowicach w składzie Francesca Aliberti, Sylwia Woźniak, Natalia Moćko i Karolina Jasińska.

Gimnazja, w kategorii soliści: Ewelina Sokulska z gimnazjum w Zespole Szkół w Szymbarku, która w nagrodę pojedzie w czerwcu na dwudniową wycieczkę do Warszawy, w kategorii zespół: zespół Jubilemus z Zespołu Szkół nr 1 w Bieczu.

Szkoły ponadgimnazjalne, w kategorii soliści: Karolina Rogowska z Liceum Ogólnokształcącego w Bieczu oraz Filip Brach z Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach, w kategorii zespół wyróżnienie otrzymał Zespół Muzyczny z ZSZ w Bobowej w składzie: Karolina Abram, Tomasz Babicz, Adrian Chmielowski, Dominik Hekłowski, Tomasz Rojek, Paweł Siedlarz, Konrad Szczepanek oraz Jakub Wojtanek.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki pochodzące z Sejmu RP i IPN, a laureaci otrzymali nagrody książkowe. Zwycięzcy wystąpili również na scenie z przygotowanymi utworami.

Następnie dr Marcin Chorązki z Działu Edukacji Publicznej IPN wystąpił z referatem pt. "Pogrobowcy Polskiego Państwa Podziemnego - żołnierze antykomunistycznego podziemia 1944-1963", w którym powiedział między innymi:

- Dla Polski to ważne święto, które przypomina o żołnierzach antykomunistycznego podziemia, walczących o wolność ojczyzny. Walka ta trwała po wojnie jeszcze kilka lat. Setki żołnierzy wyklętych były mordowane przez służby ówczesnego państwa. Jednym z nich był pełniący w waszym szpitalu posługę kapelana ksiądz Władysław Gurgacz oraz kapelan Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. W 1949 roku został aresztowany przez UB, a następnie w procesie pokazowym przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Krakowie został skazany na karę śmierci przez sędziów. Wyrok wykonano 14 września 1949 przez rozstrzelanie w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Ostatniego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego Józefa Franczaka ps. Lalek zastrzelono w 1963 roku - 18 lat po wojnie - mówił dr Marcin Chorązki.

Uroczystości zakończył koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska