183 pojazdy MPO, w tym 66 solarek wyjechały wczoraj na ulice w związku z opadami śniegu. W nocy z poniedziałku na wtorek pracowały wszystkie dostępne 244 jednostki. Sprzęt jest cały czas w gotowości. Z negatywnymi skutkami zimy walczą różne miejskie służby, ale to MPO jest głównym koordynatorem „akcji zima”.
Zobacz również:
Idzie sroga zima. IMGW wydało ostrzeżenie
Kraków. Sprawdź czy twoja ulica będzie odśnieżana i jak [ZDJĘCIA, WYKAZ ULIC]
- W sprawie odśnieżania chodników i ulic mieszkańcy mogą dzwonić bezpośrednio do naszej głównej dyspozytorni pod numerem 12 64 62 361. Mogą też wysłać maila (na adres: [email protected]), co jest lepszym rozwiązaniem, bo telefon bywa zajęty. Do maila warto dołączyć zdjęcie dokładnej lokalizacji, żeby nie było wątpliwości, gdzie mamy się pojawić - zaznacza Piotr Odorczuk, rzecznik MPO.
Jak dawniej odśnieżano Kraków? [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]
Na czas zimy Kraków jest podzielony na pięć obszarów i trzy rejony utrzymaniowe. Te pierwsze obejmują drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i część gminnych. Wchodzą w to główne ulice w mieście, Rynek Główny, pętle autobusowe, chodniki, przystanki i drogi rowerowe.
Rejony obejmują z kolei pozostałe drogi gminne i wewnętrzne, gminne tereny wewnątrzosiedlowe oraz chodniki, na których dopuszczone jest płatne parkowanie pojazdów w strefie płatnego parkowania.
Za każdy obszar i rejon odpowiada inny wykonawca, który ma swoją osobną dyspozytornię. Numery telefonów do nich, a także szczegółowy plan rejonów i obszarów, wraz z pełnym wykazem ulic objętych „akcją zima” znajduje się na stronie mpo.krakow.pl/akcja-zima.
- Nasza dyspozytornia działa całą dobę. W nocy pracują dwie osoby, a w dzień 5-6. To nasze zimowe centrum dowodzenia. Tu można zgłaszać wszystko, nie tylko kwestie związane z odśnieżaniem, ale wszystko co ma związek z zimą - np. opóźniony autobus, pęknięta rura MPEC, itp. - mówi Piotr Odorczuk.