FLESZ - Amerykańskie reaktory atomowe w Polsce

Zadaniem sieci jest poprawa dostępu do diagnostyki i leczenia pacjentów, którzy cierpią na choroby rzadkie lub inne skomplikowane przypadki kliniczne, wymagające wysokospecjalistycznego leczenia oraz połączenia fachowej wiedzy i zasobów. Współpraca placówek skupionych w sieci ma również pomoc w wypracowaniu i udoskonaleniu standardów postępowania klinicznego.
Przystąpienie do europejskiej sieci ośrodków referencyjnych to duże wyróżnienie dla szpitala w Prokocimiu i szansa dla pacjentów, którzy zyskują dostęp do wiedzy i doświadczeń znakomitych lekarzy z najlepszych europejskich placówek. Zaproszenie otrzymały trzy kliniki: Urologii, Nefrologii i Nadciśnienia Tętniczego, a także Onkologii i Hematologii Dziecięcej.
- Członkostwo w sieci to większe możliwości diagnostyczne, szersza perspektywa omawiania skomplikowanych przypadków ze specjalistami z całej Europy a także możliwość udzielania pomocy dzieciom wymagającym spojrzenia wielodyscyplinarnego – tłumaczy Katarzyna Pokorna-Hryniszyn, rzeczniczka USD.
Pierwsze sieci ERN powstały w marcu 2017. Obecnie należy do nich ponad 900 wysoko wyspecjalizowanych jednostek opieki zdrowotnej z ponad 300 szpitali z państw UE. Medycy w 24 tematycznych sieciach pracują nad poprawą terapii m.in. chorób kości, nowotworów u dzieci czy niedoboru odporności. W tym gronie jest kilkanaście placówek z Polski.
- Przystąpienie do sieci to ogromny wyczyn, należy spełniać bardzo skomplikowane wymagania, tylko niektóre szpitale mają takie możliwości. Po spełnieniu przez wnioskodawcę wstępnych, rygorystycznych wymogów, prowadzony jest audyt, po którym dokonywana jest ostateczne akceptacja wnioskodawcy – dodaje Pokorna-Hryniszyn.