Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szansa na zdrową ciążę. Pierwszy taki zabieg w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Joanna Urbaniec / Polskapresse
Tego typu zabiegi wykonuje się w zaledwie czterech ośrodkach w Polsce. W ubiegłym tygodniu po raz pierwszy w Małopolsce przeprowadzili go także lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Chodzi o laparoskopowe założenie szwu szyjkowego od strony jamy brzusznej. Dla pacjentek to szansa na zdrową ciążę.

Z danych WHO wynika, że na świat co roku przychodzi ok. 15 milionów wcześniaków. W mniej więcej 15 proc. przypadków przyczyną przedwczesnego porodu okazuje się niewydolność szyjki macicy. Szyjka macicy jest bowiem jednym z kluczowych elementów podtrzymujących ciążę.

— W przypadku, kiedy występuje niewydolność szyjki macicy, podczas ciąży może dojść do zbyt wczesnego jej rozwierania się, a to z kolei prowadzi do porodu przedwczesnego — mówi prof. Hubert Huras, kierownik Kliniki Położnictwa i Perinatologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

W takim przypadku konieczne jest założenie tzw. szwu szyjkowego.

- Do tej pory wykonywaliśmy te zabiegi metodą klasyczną, a więc poprzez krocze. Natomiast nie u wszystkich kobiet ta metoda była w stu procentach skuteczna – dodaje prof. Huras.

I tłumaczy, że zabieg wykonany z dostępu brzusznego za pomocą laparoskopu zdecydowanie poprawia również szanse noworodka w porównaniu z metodą klasyczną. Najważniejsza jest jednak odpowiednia kwalifikacja pacjentki do takiej procedury.

- Metoda laparoskopowa jest mniej inwazyjna, a więc co za tym idzie również czas rekonwalescencji pacjentki po zabiegu jest krótszy. Dzięki niej unikamy nacięcia brzucha, a także powstawania zrostów. Co szczególnie istotne, założenie szwu szyjkowego z dostępu brzusznego wykonuje się coraz częściej jako profilaktykę jeszcze przed zajściem pacjentki w kolejną ciążę. Wtedy osiągamy najlepszą ochronę, a także ograniczamy ryzyko utraty ciąży – wyjaśnia prof. Huras.

Do tej pory pacjentki z Małopolski z taką dolegliwością pomocy musiały szukać w innych regionach Polski np. na Mazowszu. Pierwszy udany zabieg w krakowskim szpitalu wykonał - kierujący oddziałem Położnictwa i Perinatologii - prof. Hubert Huras wraz z zespołem kliniki.

- Cieszymy się, że teraz tę pomoc mogą otrzymać także u nas na miejscu. To zabieg bardzo wymagających technicznie, szew musi bowiem zostać założy w odpowiednim miejscu - podkreśla prof. Huras.

Pacjentka, u której krakowscy specjaliści jako pierwszej wykonali zabieg czuje się bardzo dobrze i została już wypisana do domu.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska