FLESZ - Czwarta fala COVID-19 w natarciu

- Na zakażenie meningokokami narażeni są wszyscy, niezależnie od płci czy wieku. Najczęściej chorują dzieci w wieku od 3 miesięcy do 1 roku życia. Wiele przypadków choroby występuje też u dzieci w wieku do 5 lat oraz nastolatków i młodych dorosłych w wieku 16-21 lat – przestrzega prof. Hanna Czajka, specjalista w zakresie chorób zakaźnych ze Szpitala Dziecięcego św. Ludwika w Krakowie.
I dodaje, że inwazyjna choroba meningokokowa (IChM) cechuje się gwałtownym przebiegiem, wymaga wczesnego rozpoznania i natychmiastowego leczenia antybiotykami.
- Prawie 10 proc. chorych na zakażenie wywołane przez meningokoki umiera. U dalszych 20 proc. chorych po przebyciu tej choroby pozostają trwałe uszkodzenia takie jak niedosłyszenie, uszkodzenia mózgu, ataki epileptyczne lub utrata kończyn
– wylicza dr Czajka.
Jak podkreśla specjalistka, te groźne bakterie przenoszą się zazwyczaj drogą kropelkową bądź przez kontakt bezpośredni. Tymczasem wciąż część rodziców ma liczne obawy przed szczepieniami. Zastanawiają się m.in. nad ich wpływem na zdrowie dzieci.
Dlatego też, by zwiększyć świadomość rodziców Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie wystartował z kampanią informacyjno-edukacyjną na temat profilaktyki przeciwko tej groźnej bakterii. Jej celem jest pokazanie, że szczepienie przeciwko zakażeniom meningokokowym jest bezpieczne i potrzebne.
Pomoże w tym webinar dla rodziców, w czasie którego dr Czajka będzie rozwiewać wątpliwości i odpowiadać na pytania. Szpital przygotował także m.in. spot radiowy i wideo, elektroniczne materiały edukacyjne oraz reklamy internetowe. Kampania jest częścią programu polityki zdrowotnej profilaktyki zakażeń meningokokowych w Małopolsce na lata 2020-2027, w 2021 roku.
Ponadto w stolicy Małopolski, do 3 grudnia w szpitalu im. S. Żeromskiego będą odbywać się bezpłatne szczepienia na meningokoki dla dzieci mieszkających w Krakowie do lat 2.
Rejestrować można się od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 18 pod nr. telefonu 12 622 94 63 lub 734 218 445. Podczas rejestracji wyznaczony zostanie dzień i godzina przyjęcia pacjenta.