Jak już informowaliśmy (TUTAJ), 17 marca zapadła decyzja Rady Powiatu brzeskiego o likwidacji Zespołu Szkół w Szczurowej. W jej skład wchodziły liceum ogólnokształcące, technikum, branżowa szkoła I stopnia, liceum ogólnokształcące dla dorosłych oraz szkoła policealna.
Likwidacja nie dotyczy jedynie szkoły branżowej I stopnia, którą od września poprowadzi gmina Szczurowa. Samorząd jednak nie przejmuje zatrudnionych w szkole nauczycieli i pozostałych pracowników, dlatego wszyscy zostaną zwolnieni. Wypowiedzenia dostało 9 nauczycieli oraz 6 pracowników administracji i obsługi. - Planowane koszty odpraw dla pracowników wyniosą ok. 156 tys. zł - poinformowała "Gazetę Krakowską" Janina Motak, dyrektor Wydziału Edukacji w brzeskim starostwie.
W obecnym roku szkolnym naukę w Zespole Szkół w Szczurowej kończy 67 absolwentów (21 w technikum i 46 w szkole branżowej), a w młodszych klasach szkoły branżowej pozostaje 41 osób.
Likwidowany Zespół Szkół w Szczurowej właśnie kończy 25 lat
Likwidacja Zespołu Szkól w Szczurowej następuje w 25. roku jej funkcjonowania. Placówka została uruchomiona 1 września 1997 roku. Pierwszym dyrektorem był Zdzisław Lew. - Przygotowywałem wszystko logistycznie, poczynając od statutu, poprzez kadrę, rozesłanie informacji po szkołach - wszystko to trwało rok. Dzięki współpracy z przedstawicielami Polonii Amerykańskiej uzyskałem fundusze na urządzenie pracowni do nauki języków obcych z kabinami na 25 miejsc, a także drugiej pracowni komputerowej.
W 1997 roku przeprowadzono nabór na rok szkolny 1997/98. Powstały dwie klasy liceum (54 osób) i dwie w szkole zawodowej (ok. 60 osób). W 2000 roku szkołę opuścili pierwsi absolwenci zawodówki.
- Chcąc im umożliwić im dalsze kształcenie, bo niektórzy byli naprawdę dobrymi uczniami, zorganizowałem 3-letnie liceum ogólnokształcące dla dorosłych. W 2001 roku maturę zdali pierwsi absolwenci liceum, więc z myślą o nich, gdyby ktoś nie dostał się na studia, zorganizowałem policealne studium zawodowe o kierunku informatyka - wspomina Zdzisław Lew.
W 2000 roku szczurowska placówka zasłynęła na całą Polskę, bijąc rekord w czytaniu „Chłopów” Reymonta bez przerwy przez ponad 41 godzin (2486 minut)! - Jest mi przykro, że zostanie zaprzepaszczone to wszystko, co udało się wypracować. Zachowuję w pamięci dobre wspomnienia o uczniach i kadrze tego pionierskiego okresu - dodaje były dyrektor.
- To była szkoła, którą dużym wysiłkiem uruchomiliśmy, ukończyło ją masę młodzieży. Otwierając ją, przywróciliśmy tradycję szkoły średniej w Szczurowej, bo po wojnie taka placówka tam działała - mówi Marian Zalewski, naczelnik, a później wójt gminy Szczurowa w latach 1984-2018.
Jego zdaniem naturalnym zapleczem Zespołu Szkół w Szczurowej są gminy Borzęcin i Koszyce, dlatego trzeba było podjąć rozmowy z PKP, które uruchomiły busa z Koszyc do Brzeska, aby ten kursował przez Szczurową i Borzęcin, a także przeprowadzić konsultacje z uczniami klas ósmych tych gmin.
- 380-letnia lipa z Bieńkowic w konkursie na Drzewo Roku 2022
- Nowi księża z diecezji tarnowskiej skierowani na swoje pierwsze parafie [LISTA]
- Tak dekadę temu budowano autostradę A4 w rejonie Bochni ZDJĘCIA
- Uczniowie z Jadownik uczcili platynowy jubileusz Królowej Elżbiety II
- 175 mln zł z Polskiego Ładu dla Bochni i Brzeska
- Będzie rewaloryzacja Plant Salinarnych, będzie fontanna i nowe alejki
Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ
Bądź na bieżąco i obserwuj
FLESZ - Warzywa sezonowe. Co jeść w czerwcu?
