Spis treści
Brak prac domowych pomoże w wyrównaniu szans uczniów
Likwidacja prac domowych, zmiany w podstawach programowych, rezygnacja z umieszczania ocen z religii/etyki na świadectwach to tylko niektóre z głośno komentowanych ostatnio kroków Ministerstwa Edukacji.
Barbara Nowacka w opublikowanej w czwartek rozmowie z „Rzeczpospolitą” odniosła się do kwestii prac domowych.
– Szkoła jest od wyrównywania szans. Rodzic może wspierać i inwestować w dziecko, ale to szkoła ma zapewnić powszechną wiedzę, a nie dom. Co do projektu, konieczna będzie korekta w klasach I–III, bo pierwotny zapis był nieprecyzyjny. W przypadku najmłodszych konieczna jest troska o małą motorykę – w tym zakresie nastąpi doprecyzowanie zapisu – powiedziała.
Według niej to „pierwszy krok, by szkołę unowocześnić”. Drugi to „mniej ocen, a więcej rozmowy”.
W przyszłym roku zmiany w rekolekcjach
Wokół organizacji rekolekcji wciąż pojawia się wiele wątpliwości. Dochodzi do licznych interwencji w szkołach, które nie stosują się do obowiązujących zasad.
Odnosząc się do zbliżającej się Wielkanocy i organizowanych w szkołach rekolekcji, Nowacka zapowiedziała, że „na przyszły rok przygotuje przepisy, które pozwolą nauczycielom na podejmowanie autonomicznych decyzji, czy chcą uczestniczyć w rekolekcjach, czy nie”.
– Nikt nie może być do tego zmuszany. Praktyki religijne są dla wielu osób ważne, ale nie może się to odbywać kosztem edukacji. Praktyka religijna jest sprawą prywatną – dodała.
Smartfony w szkołach zostaną
Od dawna mówi się o tym, że telefony nie służą uczniom, co jakiś czas różne środowiska zabierają głos w tej sprawie, by wzorem innych krajów zabronić używania smartfonów i innych urządzeń elektronicznych w szkołach.
– Nie widzę powodów, żeby zacząć od zakazów i rewolucji w dziedzinie, której my, jako społeczeństwo, nie mamy jeszcze przedyskutowanej. Szkoły są w dużym stopniu autonomiczne i mogą odpowiednie zapisy formułować w statutach szkolnych – powiedziała w wywiadzie z „Rzeczpospolitą” Nowacka.
Minister natomiast uznała, że w tej chwili regulacje w tym zakresie są wystarczające i zmiany nie będą w najbliższym czasie wprowadzane.
