https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły będą otwarte w soboty i niedziele! Zmiany już od nadchodzącego weekendu. Na czym polega program „Aktywna szkoła”?

Magdalena Ignaciuk
Szkoły będą czynne w weekendy. Ważna zmiana ogłoszona przez Sławomira Nitrasa.
Szkoły będą czynne w weekendy. Ważna zmiana ogłoszona przez Sławomira Nitrasa. Wojciech Matusik / Polska Press
To nie koniec zmian w edukacji. Podczas czwartkowej wizyty w Bydgoszczy minister sportu i turystyki Sławomir Nitras zapowiedział, że w piątek, 15 marca, ruszy wielki program sportu masowego „Aktywna szkoła”, który zakłada możliwość skorzystania z infrastruktury szkolnej po lekcjach. Na jego realizację z budżetu państwa przeznaczono 335 mln zł.

Spis treści

Szkoły będą otwarte w weekendy

W czwartek, 14 marca, szef resortu sportu Sławomir Nitras poinformował, że 15 marca, w piątek, rusza program sportowy „Aktywna szkoła”. Oznacza to, że wszystkie obiekty powstające przy użyciu środków publicznych, które na co dzień są wykorzystywane przez szkoły, będą otwarte i ogólnodostępne dla mieszkańców. Mowa o halach sportowych, basenach, boiskach, które znajdują się przy szkołach.

– Obiekty sportowe budowane z pieniędzy publicznych, za nasze podatki powinny być sposób maksymalny wykorzystane. Wzorem takich miast, jak Bydgoszcz, czy Sosnowiec, chcemy przekonać wszystkie samorządy do tego, żeby uczynić obiekty szkolne obiektami ogólnodostępnymi. Program skierowany jest do nauczycieli wychowania fizycznego, klubów i związków sportowych, fundacji i stowarzyszeń, które prowadzą zajęcia sportowe z młodzieżą, żeby korzystały z obiektów przyszkolnych – wyjaśnił Nitras.

Uczniowie przechodzą testy sprawnościowe „Sportowe talenty”

Minister sportu i turystyki poinformował również, że w marcu i kwietniu uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą przechodzić testy w ramach projektu „Sportowe talenty”, które sprawdzą ich kompetencje ruchowe. Podkreślił, że dzieci i młodzież kończąc szkołę, są bardziej rozwinięte intelektualnie i fizycznie, ale są takie przypadki, że są mniej sprawne ruchowo niż w momencie, kiedy zaczynały naukę.

Zaznaczył, że jest to program odziedziczony po poprzednikach, ale pomimo że są do niego pewne uwagi, będzie rozwijany, a w miarę potrzeb modyfikowany. Program ma dać pełną wiedzę, diagnozę stanu możliwości rozwojowych, ruchowych dzieci i młodzieży.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska