Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła w Jodłowej kusi gimnazjalistów darmowym tabletem

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Urząd Gminy Jodłowa
Niż demograficzny to as w rękawie każdego gimnazjalisty. Szkoły średnie biją się o młodzież. Darmowy tablet, bezpłatny kurs norweskiego i jazdy konnej mają zadziałać niczym magnes.

Gimnazjaliści już wkrótce muszą podjąć decyzję, gdzie będą kontynuować naukę. Dotąd tych ze słabszą cenzurką odławiało sito konkurencji, bo na jedno miejsce czyhało kilku chętnych. Niż demograficzny sprawił, że w ofertach mogą przebierać do woli.
- Z naszych obliczeń wynika, że na każdego z 1200 gimnazjalistów, którzy właśnie kończą naukę na tym szczeblu edukacji w powiecie bocheńskim, przypadają dwa wolne miejsca w szkołach średnich - podkreśla Katarzyna Kępa-Hamuda ze Starostwa Powiatowego w Bochni. W powiecie brzeskim jest ponad 1068 gimnazjalistów i 1512 wolnych miejsc.

Lęk przed likwidacją

Ogólniaki, technika i zawodówki walcząc o przetrwanie, stosują więc coraz bardziej przebiegłe metody, aby zwabić uczniów właśnie do swoich murów. Nowiutki, dobrej jakości tablet dostanie każdy absolwent gimnazjum, który zdecyduje się na naukę w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Jodłowej.

Wójt gminy Robert Mucha w ten sposób chce zatrzymać u siebie gimnazjalistów i uchronić przed likwidacją placówkę, w której teraz uczy się nieco ponad 20 osób. - Nie będą musieli nosić ze sobą sterty książek, wystarczy, że będą mieć e-booka na swoich tabletach - podkreśla wójt Mucha.

Szkoła w Jodłowej przeżywa duże trudności związane z brakiem uczniów. - W nowym roku szkolnym planujemy otworzyć dwie klasy: ogólnokształcącą i wielozawodową. Jeśli do każdej przyjmiemy przynajmniej po 20 uczniów, uratujemy szkołę - zaznacza Robert Mucha.

Z kolei ZSP im. prof. Czesława Majorka w Ryglicach kusi darmowym kursem języka norweskiego oraz nauką jazdy konnej. - Niedaleko jest stadnina, a jeden z naszych nauczycieli jest tam instruktorem, stąd ta współpraca - mówi Janusz Szczęch, dyrektor szkoły. - A co do języka, akurat norweskiego, to bierze się to stąd, że zaobserwowaliśmy, iż wiele osób z naszego regionu wyjeżdża po szkole tam do pracy - dodaje.

Walka wręcz o ucznia

Liceum Akademickie Korpusu Kadetów w Łysej Górze, czyli szkoła katolicka, oferuje m. in. zajęcia z MMA (to walki w klatkach), czy kurs samoobrony prowadzony przez żołnierzy Legii Cudzoziemskiej. - Kładziemy nacisk na naukę języków obcych, przedmioty ścisłe, ale też dajemy coś ekstra dla młodzieży. Kursy walki obronnej ułatwią im w przyszłości przetrwać w najcięższych warunkach - zaznacza ksiądz płk. Marek Wesołowski, dyrektor liceum.

Uczniowie ZSOiZ im. Jana Pawła II w Gromniku mogą z kolei liczyć na dofinansowanie kursu na pilota szybowca. Za nową szkołą rozglądają się m.in. Wiktoria Pilarska, Daniel Mazur oraz Zofia Barszczowska z Tarnowa. - Dla mnie liczy się renoma szkoły i tym będę się kierowała przy jej wyborze - podkreśla Zofia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska