https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła ze Studenckiej: 130-latka na archiwalnych zdjęciach i we wspomnieniach

Małgorzata Mrowiec
Archiwalne zdjęcia, sukcesy uczniów czy wymiany zagraniczne - wszystko to prezentuje wystawa "Jubileusz 130-lecia, czyli historia szkoły obrazem pisana", którą można oglądać w XLII Liceum Ogólnokształcącym. Szkoła-jubilatka z ul. Studenckiej zachęca też nadal do kontaktu i dzielenia się wspomnieniami oraz materiałami, które mogłyby posłużyć do przygotowania monografii tej placówki.

Przypomnijmy, że placówka, która działa u zbiegu ul. Studenckiej i Loretańskiej w Krakowie, obchodzi właśnie podwójny jubileusz: 130-lecia szkoły przy Studenckiej 13 i 5-lecia XLII Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza. Od 1892 r. w tutejszym gmachu - zbudowanym w stylu neogotyckim i od początku przeznaczonym na siedzibę szkoły - funkcjonowała Szkoła Podstawowa nr 13. Następnie było tu też Gimnazjum nr 2, a od 2017 r. działa i rozwija się XLII LO.

Kolejne szkoły zawsze miały tego samego patrona - Adama Mickiewicza. A - jak również zwraca uwagę dyrektor XLII LO Paweł Cząstka - wchodzi się od szkoły przy Studenckiej od 13 dekad poprzez te same dębowe drzwi.

20 stycznia br. w Auditorium Maximum UJ odbyła się uroczysta Gala Jubileuszowa 130-letniej szkoły. Zgromadziła ok. 900 osób, w tym przyjaciół szkoły, jej byłych dyrektorów i pracowników, absolwentów SP 13, Gimnazjum nr 2 i XLII LO oraz profesorów, rodziców i uczniów XLII Liceum. Imprezie towarzyszyły wstępy Orkiestry Dętej "Solvay", której członkiem jest nauczyciel XLII LO Tadeusz Gmyrek oraz artystka Piwnicy pod Baranami Dorota Ślęzak, nauczycielka języka angielskiego w tym ogólniaku od 20 lat.
W programie znalazło się też przedstawienie teatralne na podstawie "Dziadów cz. III" Adama Mickiewicza, przygotowane przez uczniów. Po gali, już w budynku szkoły, do późna trwały sentymentalne spotkania absolwentów i byłych pracowników szkoły.

Wystawę poświęconą 130-letniej szkole, przygotowaną przez nauczycielkę XLII LO Beatę Sobocińską, najpierw pokazano podczas gali, a teraz można oglądać w murach szkoły.

Sytuacja pracownika na rynku pracy

od 16 lat
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek
Po co tyle liceów ogólnokształcących w Krakowie? LO nie daje zawodu. Lepiej, by reaktywowano zlikwidowane technika.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska