Podręczniki dla uczniów klasy pierwszej szkoły podstawowej to koszt z rzędu 180-250 złotych. Ceny wzrastają wraz z wiekiem dziecka. Co najmniej 300 złotych trzeba zapłacić za książki dla czwartoklasisty. Rodzice gimnazjalistów wydadzą ok. 400-500 złotych. Nieco ponad 500 zapłacą za książki tegoroczni licealiści.
- Cena zależy od wydawnictwa i serii, którą wybrała szkoła - mówi Agata Bodziony, kierownik księgarni Alfabet przy ul. Jagiellońskiej 5.
Książki do języka obcego kosztują 30-60 złotych, do tego dochodzi katechizm, ćwiczenia, zbiór zadań, atlas. Na szczęście księgarnie kuszą promocjami. W Alfabecie można otrzymać rabat przy zakupie kilku kompletów podręczników lub wydawnictw językowych. Księgarnia-antykwariat Astex przy Alejach Wolności 37 proponuje upominki przy zakupie zestawu książek oraz zniżki na plecaki i przybory.
Podręczniki używane bywają o połowę tańsze. W księgarni Wiking przy ul. Lwowskiej 8 nowy podręcznik do historii dla gimnazjalisty kosztuje ponad 30 złotych, a używany 13-18 złotych. Zaoszczędzić można również kupując książki od starszych kolegów. - Wielu uczniów już czerwcu pomyślało o nabyciu podręczników od kolegów ze starszej klasy - mówi mgr Beata Kozieł, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 im. Władysława Jagiełły. - To praktyka, która od wielu lat sprawdza się w naszej szkole. W związku z nową podstawą programową, która obowiązuje od roku szkolnego 2012/2013, rodzice pierwszoklasistów i czwartoklasistów muszą jednak zakupić nowe podręczniki.
- Na zakup podręczników i przyborów pozostało mi jeszcze kilka dni, na razie cieszę się wakacjami - zastrzega Olga Figiel, uczennica klasy maturalnej. - W tym roku szkolnym dodatkowym moim wydatkiem będą repetytoria i książki przygotowujące do matury. Jedna tego typu książka to wydatek około 60 złotych - dodaje Olga.
Wyprawka szkolna to, rzecz jasna, nie tylko książki i ćwiczenia. Niezbędne są przybory i akcesoria - ich lista jest długa. Warto starannie zaplanować zakupy. - Osiem zeszytów, bloki, długopisy, kredki, farby - wymieniają konieczne zakupy Teresa i Grzegorz Michała, rodzice pierwszo- i drugoklasisty. - Do tego trampki, strój sportowy, nowy plecak i piórnik z ulubionym bohaterem. To wydatek kilkaset złotych.
Książki i przybory muszą kupić nowe. Dla uczniów nauczania początkowego podręcznik zawiera jednocześnie ćwiczenia i karty pracy, książki tej nie da się wykorzystać dla młodszego rodzeństwa, ani odsprzedać. Z roku na rok coraz więcej płacimy za podręczniki i przybory.
- Najtańsza wyprawka, w skład której wchodzą zeszyty, ołówki, długopisy, kredki, kosztuje około 100 złoty - wylicza Agata Surma, właścicielka firmy handlowej Tipton z ul. św. Ducha 3. - Najdroższa nawet 350. Wszystko zależy od portfela rodziców i wymagań dzieci.
Młodsi uczniowie wybierają akcesoria z ulubionymi postaciami lub zwierzętami. - Dzieci mają spory wybór modeli i wzorów. W tym sezonie dominują zwierzęta, nie brakuje jednak przyborów z bohaterami takich bajek, jak Mermgids, Wizards czy Cars - wyjaśnia Agata Surma.
Od kilku lat największą popularnością cieszą się te same marki. Ulubiony kot, pies czy samochód co roku trafiają na okładki zeszytów. - Jeśli chodzi o przybory szkolne, największym zainteresowaniem cieszą się pióra z gumką - dodaje Surma.
Akcesoria szkolne najtaniej nabędziemy w dużych marketach. W Tesco piórnik z wyposażeniem kupimy już za 9,99, plecak za 39,99, a kredki i pisaki za 0,99 gr. W Carrefour znajdziemy zeszyty 16-kartkowe za 0,24 gr, 64 kartkowe za 0,69 gr, po 0,99 gr są bloki rysunkowe, długopisy żelowe, zestawy linijek.
Z pomocą w skompletowaniu szkolnej wyprawki przychodzi samorząd. - Po raz kolejny ruszył rządowy program pomocy uczniom "Wyprawka szkolna" - informuje Marcin Gajos, podinspektor w wydziale Edukacji Urzędu Miasta w Nowym Sączu. - W ubiegłym roku z dofinansowania do zakupu podręczników skorzystało 396 uczniów z sądeckich szkół.
Programem objęci są uczniowie klas I - IV szkoły podstawowej, klas I szkoły ponadgimnazjalnej oraz osoby posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Wnioski wraz z paragonem lub fakturą zakupu należy składać do końca sierpnia w szkole, do której uczęszcza dziecko.
- Warunkiem otrzymania dopłaty jest kryterium dochodowości - wyjaśnia Gajos. W przypadku uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 504 zł, uczniów klas II - IV szkoły podstawowej i klasy I szkoły ponadgimnazjalnej - 351 zł.
W szpitalu zlekceważono zgwałconą pacjentkę? Prokuratura sprawdza
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!