https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szok i oburzenie wśród pasażerów PKP. Co się stało z cenami biletów?! Kolejarze "wyjaśniają"

Arkadiusz Maciejowski
Pociąg - stacja Kraków Główny
Pociąg - stacja Kraków Główny Polska Press
Wielu pasażerów korzystających regularnie z usług PKP IC przeżyło w ostatnich dniach "szok cenowy". Okazało się bowiem, że za bilety na trasie - którą zazwyczaj przemierzają - muszą zapłacić zdecydowanie więcej niż zazwyczaj. Nawet o kilkadziesiąt procent więcej! Skąd taka zmiana?

- Od wielu miesięcy, albo nawet dłużej, na trasie Kraków-Rzeszów praktycznie za każdym razem gdy kupowałem bilet przez internet, płaciłem za niego około 32 zł. Niemal zawsze dostępna była promocja. Teraz, od kilku dni cena wynosi... 47 złotych! To o 15 złotych więcej w jedną stronę. Ewidentnie zlikwidowano promocje na wakacje! - oburza się jeden z naszych czytelników.

I faktycznie, sprawdziliśmy. Na wielu trasach, w wielu pociągach, nie są dostępne bilety w cenach, w których jeszcze kilka dni temu można było je kupić! Pasażerowie muszą płacić zdecydowanie więcej niż zazwyczaj.

Zapytaliśmy więc kolejarzy wprost, skąd taka zmiana i czy po prostu "spółka chce zwiększyć zyski, wiedząc, że w wakacje i tak pociągi się zapełnią?".

Oto pełna odpowiedź od PKP:

W komunikacji krajowej bilety PKP Intercity na wszystkie połączenia dostępne są w cenie bazowej oraz w ofercie Promo, podzielonej na pięć progów promocyjnych:

Super Promo (najtańsze bilety)
Promo Plus
Promo 45 (bilety tańsze o 45% od ceny bazowej)
Promo 30 (tańsze o 30% od ceny bazowej)
Promo 15 (tańsze o 15% od ceny bazowej)

Liczba biletów promocyjnych z danej puli na konkretne połączenie jest zarządzana w ramach dynamicznego systemu sprzedaży. Uwzględnia on specyfikę połączenia, np. frekwencję w poszczególnych częściach pociągu, popularne godziny czy wydarzenia/sezonowość. Przykładowo w pociągu jadącym we wtorkowe popołudnie z Warszawy do Sopotu będzie więcej promocyjnych biletów, niż w tym samym składzie jadącym na tej samej trasie w piątek. Dodatkowo, pule biletów mogą się zmieniać w trakcie trwania przedsprzedaży, np. gdy frekwencja jest niższa niż przewidywana, może się zwiększyć liczba biletów w promocyjnych cenach. Bilety są dostępne we wszystkich kanałach sprzedaży, w tym także u konduktora w pociągu. Wielkość puli promocyjnej jest taka sama we wszystkich kanałach. Oferta promocyjna obejmuje zarówno pierwszą, jak i drugą klasę. W wyszukiwaniu tanich biletów pomaga podstrona: Promobilet.

Na niektórych trasach, aby zachęcić podróżnych, PKP Intercity przez długi czas oferowało bilety w promocyjnych cenach, np. na trasie Warszawa – Olsztyn najwyższym progiem cenowym było Promo 30. Po przeprowadzeniu analizy rynkowej Spółka podjęła decyzję o udostępnieniu biletów we wszystkich progach cenowych. Od 27 czerwca br. obowiązują bilety w cenie bazowej, która nie uległa zmianie oraz w cenach promocyjnych. Liczbą biletów dostępnych w poszczególnych progach cenowych zarządza dynamiczny system sprzedaży. Zmiana dotyczy 21 tras. Warto zauważyć, że dynamiczny system sprzedaży na wielu trasach przyznaje też bilety w najniższych cenach (Super Promo).

Poniżej lista tras:

1. Warszawa – Terespol
2. Warszawa - Olsztyn (przez Iławę) oraz Warszawa – Olsztyn (przez Nidzicę)
3. Warszawa – Białystok
4. Warszawa – Bielsk Podlaski
5. Warszawa - Kielce
6. Warszawa – Lublin
7. Kraków – Zakopane
8. Kraków – Przemyśl
9. Kraków – Radom
10. Łódź – Kraków
11. Dorohusk – Lublin
12. Chełm – Lublin
13. Wrocław – Katowice
14. Katowice – Kraków
15. Wrocław – Kudowa Zdrój
16. Łódź – Wrocław
17. Łódź – Katowice
18. Szczecin – Koszalin
19. Koszalin – Trójmiasto
20. Szczecin – Poznań
21. Poznań – Warszawa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska