https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda dziś Lucélia Santos, słynna "Niewolnica Isaura". Kiedyś kochała ją cała Polska. Nie do wiary, jak się zmieniła 26.02.23

Anna Kowalska
Leôncio Almeida (Rubens de Falco) i niewolnia Isaura (Lucélia Santos). Na kolejnych zdjęciach można zobaczyć, jak zmieniała się Lucélia Santos >>>TAK ZMIENIAŁA SIĘ LUCELIA SANTOS >>>
Leôncio Almeida (Rubens de Falco) i niewolnia Isaura (Lucélia Santos). Na kolejnych zdjęciach można zobaczyć, jak zmieniała się Lucélia Santos >>>TAK ZMIENIAŁA SIĘ LUCELIA SANTOS >>> Archiwum
Lucélia Santos dla polskich widzów już po wsze czasy zostanie gwiazdą seriali "Niewolnica Isaura" i "W kamiennym kręgu", ale niedawno znów było o niej głośno. Nie za sprawą kolejnych ról, ale dlatego, że weszła do rządu nowego-starego prezydenta Brazylii Luli da Silvy. Aktorka pracuje w ministerstwie kultury. Tak zmieniła się od chwili, gdy grała najpopularniejszą - przynajmniej u nas - rolę swojego życia. Zobaczcie w galerii!

Tak wygląda dzisiaj Lucélia Santos, która była "Niewolnicą Isaurą"

Co takiego miała w sobie brazylijska telenowela klasy B opowiadająca o XIX-wiecznych polach bawełny w Brazylii? Tego nie sposób wyjaśnić, ale Polacy na zabój zakochali się w niewinnej niewolnicy Isaurze (Lucélia Santos) i jej ciemiężycielu Leônciu Almeidzie (Rubens de Falco). Kiedy w połowie lat 80. emitowano serial, na ulicach było tak pusto jak podczas lockdownów w pandemii.

Były plakaty-rozkładówki i pocztówki z wizerunkiem głównych bohaterów, wywiady i wizyty w Polsce, o których mówiono w głównym wydaniu Wiadomości. Lucélia Santos i Rubens de Falco, odtwórcy głównych ról w serialu, mieli w Polsce status wielkich gwiazd z zachodniego świata. Gdy w 1985 roku odwiedzili Polskę rozpętało się szaleństwo. Byli witani wszędzie jak ikony popkultury.

O ich popularności może świadczyć także fakt, że 66 dziewczynek dostało imię na cześć pięknej niewolnicy (część w wersji: Izaura). Skąd ten zachwyt Polaków brazylijską telenowelą o życiu XIX-wiecznych niewolników? Trudno to racjonalnie wyjaśnić, ale pierwsza emitowana w Polsce telenowela była prawdziwym hitem oglądalności.

Niewolnica Isaura - fakty

  • Serial miał 100 odcinków, ale eksportowa wersja była krótsza
  • "Niewolnica Isaura" to pierwszą telenowela pokazywana w Polsce
  • "Niewolnicą Isaurą" zachwycili się telewidzowie na całym świecie
  • Lucélia Santos była pierwszą zagraniczną aktorką, która dostała nagrodę Złotego Orła w Chinach
  • serial była wyświetlany na wszystkich kontynentach
  • w Polsce takiej oglądalności nie miał żaden serial. Średnio każdy odcinek śledziło 81 % widowni.

Leoncio i Isaura. Polacy szaleli na punkcie tego serialu

Serial klasy B o młodej i pięknej niewolnicy Isaurze, która dzięki jasnemu kolorowi skóry nie pracuje w polu, tylko pomaga w domu. Matka pana domu, pod nieobecność syna traktuje ją, jakby była jej córką, zadbała o wykształcenie dziewczyny, dzięki czemu Isaura jest niezwykłą niewolnicą - potrafi pisać i czytać, zna języki obce, ładnie śpiewa, umie tańczyć i grać na fortepianie, ubiera się w drogie suknie z falbanami i bufiastymi rękawami. W pięknej niewolnicy zakochuje się młody dziedzic Leoncio.

I tu zaczyna się motyw wykorzystywany w brazylijskich tasiemcach bez względu na dekoracje - tajemne miłości, niespełnione uczucia, zdrady, śluby wbrew rozsądkowi.

Lucélia Santos - nie tylko Isaura. Co robi teraz?

Po wielkim sukcesie nakręconej w 1976 roku telenoweli i miłości do Lucélia Santos, polska telewizja wyemitowała kolejne seriale z udziałem aktorki. Wprawdzie nie były one aż takim sukcesem jak "Niewolnica Isaura", ale i tak biły rekordy oglądalności.

"W kamiennym kręgu" emitowany w Polsce w 1988 roku opowiadał o życiu brazylijskich wyższych sfer mieszkających w São Paulo. Akcja rozgrywa się w latach 40. XX wieku. Główną bohaterką jest Virginia grana przez Lucélię Santos. Polscy widzowie mogli oglądać brazylijską aktorkę pod koniec lat 80. także w serialu "Panna dziedziczka" - zagrał w nim także Rubens de Falco, odtwórca roli Leoncia w "Niewolnicy Isaurze".

Rubens de Falco - Leoncio - zmarł w 2008 roku w wieku 76 lat, kilka lat wcześniej aktor doznał udaru, ostatnie lata życia spędził centrum opieki dla seniorów.

Lucélia Santos w rządzie Brazylii

Lucélia Santos ma dziś 65 lat. W ostatnich latach grywała głownie w teatrach - chętnie pokazuje kulisy swojej pracy w mediach społecznościowych. Wyreżyserowała również film dokumentalny „Timor Lorosae – O Massacre Que o Mundo Não Viu”, ukazujący przemoc, do jakiej doszło przed uzyskaniem niepodległości przez Timor Wschodni.

Jej zaangażowanie w politykę nie dziwi, od lat działała w polityce i na na rzecz Partii Pracujących, z której wywodzi się Lula da Silva. Z prezydentem Lulą znają się od lat.

Po raz pierwszy polscy widzowie zobaczyli serial "Arabela" 2 stycznia 1983 roku. Arabela zdobyła ogromną popularność, w latach osiemdziesiątych i na początku dziewięćdziesiątych był więc często powtarzany przez TVP w paśmie "Teleferii". Jak zmieniła się grają tytułową rolę Jana Nagyová? Zobacz na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami >>>TAK ZMIENIŁA SIĘ ARABELA >>>

Pamiętacie serial "Arabela"? Tak wygląda dziś aktorka grając...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Izaura powinna się natentychmiast wydać za biednego Leoncja.
K
Kaj Kaj
Troszeczkę przesadnie z tym kochaniem. Kochałem i kocham tylko jedną i jedyną osobę pod słońcem : MOJĄ ŻONECZKĘ. Film okresowo oglądałem bez specjalnego entuzjazmu. Pozdrawiam.
I
Igma

BDSM dla początkujących.

G
Gnido
30 marca, 21:00, Harding:

A jak się zmieniła piękna w młodości nasza Anna Dymna

Dymna była w młodości ładna no i niestety sie zmieniła.Ta się nie zmieniła tylko zestarzała zawsze wyglądała jak.... dobra nie napiszę bo zaś mnie wymoderują ;)

H
Harding

A jak się zmieniła piękna w młodości nasza Anna Dymna

H
Harding
28 marca, 1:12, Gość:

z tego co pamiętam, przez te Kamienne kręgi, albo Niewolnicę zaprzestano łażenia u mnie do kościółka :) TV puszczało to koło 13-14 bodaj, matka wolała to, niż nas targać do kościoła - ku mej wielkiej uciesze :) Podobnie było z religiami jak jeszcze były poza szkołą - tym razem to ja wolałem obejrzeć Klosa :)

Nie wierzę...

G
Gość

z tego co pamiętam, przez te Kamienne kręgi, albo Niewolnicę zaprzestano łażenia u mnie do kościółka :) TV puszczało to koło 13-14 bodaj, matka wolała to, niż nas targać do kościoła - ku mej wielkiej uciesze :) Podobnie było z religiami jak jeszcze były poza szkołą - tym razem to ja wolałem obejrzeć Klosa :)

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska