FLESZ - KE podwyższyła prognozy PKB Polski

Od tygodnia echolaser jest wykorzystywany do leczenia pacjentów Oddziału Endokrynologii w Szpitalu Uniwersyteckim.
- Jest to mikroinwazyjny zabieg, który pozwala bezboleśnie dla pacjenta i w znieczuleniu miejscowym zlikwidować guzki tarczycy, bez konieczności interwencji chirurgicznej, a także bez typowych powikłań po operacji - tłumaczy lek. med. Elżbieta Deptuła-Krawczyk z Kliniki Endokrynologii i Terapii Izotopowej, Wojskowy Instytut Medyczny Centralny Szpital Kliniczny MON, która brała udział w szkoleniu personelu Szpitala Uniwersyteckiego.
Jak wyjaśniają lekarze, niewątpliwymi zaletami zabiegów wykonywanych przy użyciu tego sprzętu są m.in krótki czas trwania procedury (do około 40 minut), duża skuteczność, brak konieczności zastosowania znieczulenia ogólnego oraz brak pozostawienia blizn na szyi. Podczas zabiegu odczuwane są jedynie niewielkie dolegliwości bólowe, a proces rekonwalescencji jest dużo szybszy niż w przypadku operacji klasycznej. Po zabiegu pacjent tego samego dnia jest wypisywany do domu.
W przyszłości w SU laser będzie wykorzystywany także m.in do leczenia gruczolaków przytarczyc oraz zmian ogniskowych w wątrobie i nadnerczach.