Tylko placówki, które znajdą się w sieci, mają gwarancję finansowania ze środków publicznych - zakłada nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Czy w związku z wejściem w życie nowych uregulowań (te nastąpią od października), mieszkańcy powiatu gorlickiego powinni mieć obawy, co do sytuacji szpitala w Gorlicach?
Dyrektor informuje
- Wiemy już, że nasz szpital znajdzie się na II poziomie podstawowego systemu zabezpieczenia - mówi Marian Świerz, dyrektor gorlickiego szpitala. - Obejmie on oddziały chorób wewnętrznych, pediatrii, anestezjologii, chirurgii ogólnej, neurologii, ginekologii i położnictwa, ale też noworodków, okulistyki, ortopedii, onkologii oraz geriatrii - dodał.
Zakwalifikowanie szpitala do Podstawowego Systemu Zabezpieczenia będzie gwarancją, że Fundusz zawrze z nim umowę bez konieczności uczestniczenia w postępowaniu konkursowym.
- Poza siecią szpital będzie udzielał świadczeń w ramach oddziału medycyny paliatywnej, rehabilitacji, psychiatrii oraz ZOL-u - uzupełnił dyrektor.
Minister wyjaśnia
Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia w czasie audycji radiowej na początku tygodnia informował, że 27 czerwca zostanie opublikowana lista szpitali, które są w sieci i od tego momentu rusza intensywne przygotowania do zawarcia umów z tymi szpitalami, już według nowych zasad .
Jak wyjaśnił, do sieci wejdą głównie szpitale przyjmujące pacjentów w nagłych przypadkach, stanach zagrożenia życia, które mają izby przyjęć, albo szpitalny oddział ratunkowy.
- To jest kryterium podstawowe - dodał. - Natomiast szpitale, które są na ogół jednoprofilowe, nieduże jednostki, które zajmują się lecznictwem planowym, będą działać dokładnie tak jak dotychczas, czyli zdobywać kontrakty po ogłoszeniu konkursów przez NFZ - podsumował.
Około 90 procent obecnego budżetu na leczenie szpitalne zasili placówki, które znajdą się w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), zwanego siecią szpitali. To głównie szpitale powiatowe, ponadpowiatowe, wojewódzkie.
Urzędnicy uspakajają
W kwietniu w Gorlicach przebywały wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko i dyrektor Małopolskiego Oddziału NFZ, Elżbieta Chra-pisińska. Odwiedziły nasz szpital. Józefa Szczurek-Żelazko zapewniła, że gorlicka lecznica kwalifikuje się do włączenia w sieć szpitali specjalistycznych. Podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się w biurze poselskim Barbary Bartuś, Elżbieta Chrapisińska dyrektor Małopolskiego Oddziału NFZ podkreśliła gwarancję ciągłości kontraktów dla gorlickiego szpitala.
Wiceminister zdrowia wystawiła placówce w Gorlicach piątkę z plusem i zapewniła, że nowe przepisy mają zapewnić lepszą opiekę pacjentom.
- Pacjent, który znajdzie się w szpitalu, ma mieć zagwarantowane leczenie poszpitalne w poradni. Jeśli jest na oddziale chirurgicznym, to później w poradni chirurgicznej - mówiła. - Jeżeli będzie wymagał rehabilitacji, to ma mieć zagwarantowaną ciągłość świadczeń rehabilitacyjnych - podkreślała.
Również wojewoda małopolski Józef Pilch w czasie pobytu w Gorlicach uspokajał gorliczan.
- Jeśli w powiecie jest to jedyny szpital, to jest on objęty programem rządowym i można być spokojnym, że nie trzeba będzie startować do konkursów na świadczenia medyczne - podkreślał wojewoda.
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 5
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto