- Pani dyrektor Mariola Marchewka będzie kontynuować realizowanie planu naprawczego w miejskim szpitalu - informują urzędnicy.
Krakowski magistrat przypomina też, że Szpital Miejski Specjalistyczny im. Narutowicza to jedna z największych placówek medycznych w regionie, która każdego roku świadczy usługi zdrowotne dla tysięcy pacjentów.
- Placówka stawia na innowacyjne rozwiązania, wspierając personel medyczny oraz poprawiając komfort pacjentów - podkreśla krakowski magistrat.
Koniec domysłów
Przypominamy, że według nieoficjalnych informacji, Mariola Marchewka, dyrektorka Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. G. Narutowicza miała zostać odwołana ze stanowiska ostatniego dnia marca br. Powodem takiej decyzji miał być brak realnego planu naprawczego dla szpitala.
Ordynatorzy w obronie szefowej
- Odwołanie Pani Marioli Marchewki nie jest rozwiązaniem prowadzącym do stabilności. Zmiany w kierownictwie mogą skutkować odpływem kluczowej kadry do innych placówek medycznych - apelowało Towarzystwo Wspierania Szpitala im. G. Narutowicza w Krakowie w liście otwartym, który został skierowany do prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego w środę, 26 marca.
Dalej autorzy listu pisali: - Od prawie roku, kiedy funkcję dyrektora objęła Pani Mariola Marchewka, wspólnie staramy się uratować szpital przed upadłością. Podejmowane działanie już przynoszą efekty. Zadłużenie nie rośnie, spłacane są zobowiązania, a szpital cieszy się niesłabnącą renomą wśród mieszkańców Krakowa. To zasługa nie tylko zespołu, ale przede wszystkim dyrektor Marioli Marchewki.
- Jak wszyscy wiemy, szpital zmaga się z poważnymi problemami finansowymi. Zadłużenie placówki sięga około 160 mln zł, co skutkuje m.in. egzekucjami komorniczymi i blokadą konta szpitala przez 131 komorników. Jednak zwracamy uwagę, że obecna tragiczna sytuacja finansowa nie jest winą obecnej dyrekcji placówki. Długi są efektem złego zarządzania poprzedniej administracji - tłumaczyli.
Pod listem swój podpis złożyło wielu lekarzy kierujących oddziałami szpitalnymi i osoby kierujące innymi podmiotami działającymi w lecznicy.
Radni chcą kontroli
Jak podał serwis Lovekrakow, w środę podczas sesji, Rada Miasta Krakowa jednogłośnie przyjęła rezolucje wzywające Najwyższą Izbę Kontroli (NIK) oraz Regionalną Izbę Obrachunkową (RIO) do przeprowadzenia szczegółowych kontroli w szpitalu i jego funkcjonowania na przestrzeni ostatnich lat.
- Zwracamy się z wnioskiem o przeprowadzenie kompleksowej kontroli działalności Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. Gabriela Narutowicza w Krakowie za okres obejmujący minimum 3 lata wstecz do chwili obecnej. Szpital jest jedną z kluczowych placówek medycznych w Krakowie, a jego działalność ma istotny wpływ na jakość opieki zdrowotnej świadczonej mieszkańcom Miasta i okolicznych miejscowości (...) Zalecamy, by kontrola uwzględniała zarówno badanie dokumentacji, jak i rozmowy z pracownikami placówki. Stoimy na stanowisku, że przeprowadzenie kontroli jest niezbędne, by zapewnić odpowiedni standard opieki zdrowotnej, bezpieczeństwo pacjentów oraz prawidłowe gospodarowanie publicznymi środkami finansowymi - tłumaczyli radni.
