https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sztandar nie pomógł, Zespół Szkół Zawodowych w Podegrodziu padnie

Ewelina Skowron
Podczas ubiegłoroczego jubileuszu 100-lecia szkoła w Podegrodziu dostała nowy sztandar
Podczas ubiegłoroczego jubileuszu 100-lecia szkoła w Podegrodziu dostała nowy sztandar Wojciech Chmura
Los Zespołu Szkół Zawodowych im. św. Kingi w Podegrodziu jest przesądzony. Z kilkuset uczniów w tłustych latach zostały dwie klasy po 26 osób. Młodzież z Podegrodzia woli jeździć do szkół średnich w Nowym Sączu. Fatalną opinię o placówce pogłębiły wyniki tegorocznych 15 maturzystów. Wszyscy oblali. To jedyny taki przypadek w regionie sądeckim.

W ubiegłym roku zespół szkół w Podegrodziu świętował setne urodziny. Placówka dostała nowy sztandar. Miał być zapowiedzią odrodzenia szkoły, kiedyś elitarnej, przeznaczonej dla dziewcząt, objętej kuratelą hrabiowskiej rodziny Stadnickich z nieodległej Nawojowej. Zaklęcia jednak nie pomogły.

- Nie mamy naboru - przyznaje Bożena Mynarek, dyrektorka szkoły. - Mimo bogatej oferty edukacyjnej, różnego typu szkoleń, zakupu nowego wyposażenia do pracowni, uczniowie uciekają od nas do Nowego Sącza. Myślę, że po dziewięciu latach chodzenia do szkół w Podegrodziu młodzież szuka atrakcji, odmiany i dlatego wybiera Sącz - uważa dyrektorka.

Resztki życia do szkoły wnoszą dwie funkcjonujące tu jeszcze klasy: technikum żywienia i liceum dla dorosłych. W przyszłym roku ostatni absolwenci przystąpią jednak do egzaminu dojrzałości. Czy pójdzie im lepiej niż rok starszym kolegom? -Nasi uczniowie skupieni są na egzaminach zawodowych - tłumaczy tegoroczny blamaż pechowej piętnastki Bożena Mynarek - Od matury ważniejsze jest dla nich, czy zdobędą dobry zawód. Większość naszych tegorocznych maturzystów już pracuje. Być może dlatego też nie byli zainteresowani dodatkowymi zajęciami, które chcieliśmy im zaoferować w wakacje - kwituje dyrektorka.

Większość absolwentów z Podegrodzia poległa na matematyce. Jakie będą wyniki egzaminów zawodowych, dowiemy się dopiero w sierpniu. Ich wagę w tego typu placówkach podkreśla również Zbigniew Czepelak z Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. - Wyniki matur w technikach nie są tak ważne, jak w liceach ogólnokształcących, gdzie większość uczniów chce zostać studentami wyższych uczelni. Szkoła w Podegrodziu wygasa przede wszystkim dlatego, że nie ma uczniów. Szczególnie odczuwa ona niż demograficzny i niestety trzeba będzie ją zamknąć.
W budynku szkoły w przyszłości powstanie być może dzienny dom pobytu osób starszych, a na terenie przyległym amfiteatr. Gmina ma parę pomysłów na zagospodarowanie obiektów po szkole, o ile powiat przekaże je lokalnemu samorządowi. - Być może starostwo nie pozwoli na całkowitą likwidację szkoły z wielkimi tradycjami - mówi bardzo ostrożnie Małgorzata Gromala, wójt Podegrodzia.

- Upadek tej szkoły to bardzo przykra wiadomość, ale nie jest dla mnie niespodzianką. Powodów jest kilka: nasilająca się od wielu lat ostra gra rynkowa o ucznia, niż demograficzny. Na to nałożyły się jeszcze różne błędy w zarządzaniu szkołą przez wiele lat -uważa z kolei radny powiatowy z Podegrodzia Zenon Szewczyk. - A każdy, choćby najmniejszy błąd mści się podwójnie w takiej placówce, jak nasza - dodaje.

O przyszłość szkoły zapytaliśmy też Grzegorza Barana, byłego dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych im. św. Kingi, obecnie wicekuratora małopolskiego. Zapewnił, że los placówki leży mu na sercu. Nie chciał jednak mówić o konkretach.
W szkole zatrudnionych jest 14 nauczycieli. Część z nich pracuje na pół lub ćwierć etatu. Łączą godziny z pracą w innych placówkach. Tylko trzy osoby mają pełen etat. One po likwidacji placówki będą musiały sobie szukać innego zajęcia. a

CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
scierez
pani gromala to lepiej się niech milczy ------------------pamiętamy jak to uczniowie mieli mieć dojazd do szkoly
n
nadzieja
szkoda -------------------------------------------
r
rodzic
Czy ktoś monitoruje zajęcia z wf?
Trzy godziny wf w ciągu tygodnia (bardzo często zblokowane w jednym dniu). Podział na grupy minimalnie 12-osobowe. około 1/3 zwolniona z wf, 1/3 nie ćwiczy , kilku nieobecnych. w grupie pozostaje kilku ćwiczących. Bardzo często z kilku grup nie można uzbierać drużyny do rozegrania np. meczu siatkówki. Zatrudnionych do tego jest duża grupa nauczycieli na 18 godz. w jednej szkole, na kolejne 18 w innej i jeszcze można załapać się w kolejnej. Za wyniki nikt nie rozlicza.

Nauczyciel na lekcji matematyki ma 35 uczniów o różnym stopniu zaawansowania i co - ma zostać cudotwórcą?
j
ja
Niescislosc w artykule. Obecnie w szkole uczy sie tylko mlodziez w technikum. Liceum dla doroslych to szkola z nawonowej i dyrektorem tej klasy jest Pan Kwit a nie Mynarek. Co do matury to aby ja zdac wystarczy 30% wiadomosci. Egzamin zawodowy to poprzeczka na granicy 75% wiadomosci. Powodzenia przy takiej pracy nauczycieli z uczniami.
B
BubaNS
TO DO NIEGO WRÓCI! Ludzi sami chcieliście takie Państwo w którym się nic nie opłaca nie potrzeba nic robić... bo za chwile wyjedzie się za granice i się zarobi!! Polska to Chiny Europy jesteśmy białymi murzynami i zapindalamy na Niemców Francuzów Anglików! czy w tym kraju Milionerzy nie widzą co się dzieje? niech zaczną budować państwo od podstaw mają pieniądze nie wezmą ich do grobu a mogą utrzymać miejsca pracy i nie robić z Polaków niewolników! Pewnie za chwile tereny po szkole kupi pan Czop! woli zamknąć coś niż pomóc by czegoś nie zamykać!
l
lol
Zależy im na tym, bo g***** naród łatwiej za mordę złapać.
Od nas zależy jaki będzie ten kraj w przyszłości.
Nie dajmy się og*****ć. Wyłącz TV, włącz myślenie.
m
mgr fiz.
Róbcie tak dalej po 2h matematyki 1 fizyka i 1 chemia czyli okrojone lekcje przedmiotów ścisłych na korzyść wiadomo jakiego "przedmiotu " nie trzeba było długo czekać i efekty są namacalne.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska