Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej są harmonijnym połączeniem tradycji i twórczości, oferując naukę dawnych rzemiosł, aktywne i twórcze spędzanie czasu w rodzinnej atmosferze. To wyjątkowe wydarzenie wyróżnia się żywą i dynamiczną formułą, bliskością autentycznej tradycji oraz spotkaniami z inspirującymi ludźmi.
Przez piętnaści dni, od 6 sierpnia do 20 sierpnia 2023 roku, w samym sercu naszego miasta zagości kolorowy świat rękodzieła i rzemiosła artystycznego.
Targi to nie tylko miejsce handlu i wystawiania prac, ale również platforma wymiany doświadczeń, integracji kultur i budowania mostów między artystami i widzami. To wyjątkowe wydarzenie, które podkreśla znaczenie i piękno sztuki ludowej we współczesnym świecie.
Dodatkowo, przez cały okres trwania targów, będzie dostępna strefa gastronomiczna, w której uczestnicy będą mieli okazję degustować tradycyjne potrawy z wielu regionów Polski. Będzie też możliwość zakupu wyrobów rzemieślniczych i sztuki ludowej od wystawców, co będzie sprzyjać wymianie kulturalnej oraz wspieraniu lokalnych artystów i rzemieślników.
47. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie
- Targi to wydarzenie o bogatej tradycji oraz silnej i ugruntowanej marce, którego początki sięgają̨ lat 70-tych XX wieku. Pierwsze Targi Sztuki Ludowej zorganizowane zostały w 1973 r. przez CEPELIĘ, której idei jesteśmy kontynuatorami i partnerami. Wymyślone w celu zaprezentowania szerszej publiczności ogromu bogactwa i różnorodności kultury ludowej, zarówno polskiej, jak i zagranicznej, zyskały niemal od razu ogromną popularność i niezwykłe uznanie zarówno mieszkańców Krakowa, jak i turystów odwiedzających nasze miasto, a także przedstawicieli twórczych środowisk ludowych - piszą organizatorzy targów.
Z biegiem lat targi stały się największą i najpełniejszą prezentacją polskiej sztuki ludowej oraz rękodzieła artystycznego w Europie Środkowo-Wschodniej, stwarzając tym samym warunki do ratowania tradycyjnego rzemiosła i twórczości ludowej oraz promocji szeroko pojętego folkloru. Jednocześnie będąc szansą promocji Krakowa i całej Małopolski jako regionu, poprzez stworzenie odpowiednio atrakcyjnej formuły całego wydarzenia, prezentacji twórców ludowych, ich dzieł, warsztatów artystycznych, zespołów folklorystycznych na krakowskim Rynku Głównym, w otoczeniu historycznych symboli i w obecności licznej rzeszy zainteresowanych.
- Od początku Targom towarzyszył zamysł ratowania odchodzącej powoli w przeszłość́ autentycznej kultury ludowej – materialnej i niematerialnej. Każdego roku szansę zaprezentowania swoich oryginalnych wyrobów mieli twórcy i rzemieślnicy, którzy swój warsztat pracy przejęli od rodziców i dziadków. Targi bardzo szybko zdobyły ugruntowaną pozycję wśród cyklicznych imprez kulturalnych Krakowa, co roku przyciągając wierną publiczność, nie tylko z kraju, ale i z zagranicy - dodaje IMAGO Centrum Sztuki Ludowej.
- 8 najbardziej trujących grzybów w polskich lasach. Niektóre są śmiertelnie groźne!
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Oto małopolskie: Malediwy, Chorwacja, Prowansja, Toskania, a nawet Hawaje!
- Najbardziej betonowe miejsca w Krakowie. Oto ranking "betonowych pustyń"
- Gdzie na lody w Krakowie? Oto miejsca polecane przez internautów
Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie
