Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szukasz pracy w Krakowie? Sprawdź, czego oczekują przedsiębiorcy od kandydatów. Rośnie znaczenie kompetencji miękkich

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Pracodawcy szukający pracowników w Krakowie najczęściej oczekują od kandydatów umiejętności pracy w zespole. A jakie jeszcze kompetencje cenią? Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Pracodawcy szukający pracowników w Krakowie najczęściej oczekują od kandydatów umiejętności pracy w zespole. A jakie jeszcze kompetencje cenią? Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Źródło: badanie Krakowskiego Obserwatorium Rynku Pracy
Pracodawcy szukający pracowników w Krakowie najczęściej oczekują od kandydatów umiejętności pracy w zespole. Bardzo wysoko cenią także: kreatywność, gotowość do podnoszenia kwalifikacji oraz umiejętność radzenie sobie ze stresem i elastyczność – wynika z badania przeprowadzonego właśnie przez uruchomione w lipcu Krakowskie Obserwatorium Rynku Pracy wśród pracodawców współpracujących z Grodzkim Urzędem Pracy w Krakowie.

Widać wyraźnie, że w ostatnich latach bardzo wzrosło znaczenie tzw. kompetencji miękkich, nie związanych bezpośrednio z konkretnym fachem czy specjalnością. Umiejętność współpracy w zespole oraz kreatywność to cechy cenione zarówno w korporacjach zatrudniających specjalistów i menedżerów, jak i w firmach, w których dominują stanowiska fizyczne (przemysł, budownictwo, transport, handel, biznes magazynowy…). Chęć do podnoszenia kwalifikacji staje się cechą wręcz nieodzowną w czasach tak szybko zmieniających się narzędzi i technologii. Elastyczność pozwala z kolei szybko odnaleźć się w realiach nawarstwiających się kryzysów – dobrym testem była tu pandemia.

Wymagania pracodawców w Krakowie: dogaduj się z innymi...

W czołówce cenionych przez pracodawców kompetencji znalazła się także – na równi z umiejętnością obsługi komputera (która w warunkach biurowych wydaje się absolutnie oczywista) – zdolność do płynnej komunikacji z innymi (zarówno z przełożonymi, jak i współpracownikami). Z kolei podzielność uwagi jest cechą bardziej cenioną niż sprawność motoryczna. Kolejnym znakiem czasów jest to, że za mniej znaczące krakowscy pracodawcy uznali kompetencje techniczne, wykształcenie kierunkowe, czy doświadczenie na podobnym stanowisku.

- W transformacji cyfrowej oczekiwania pracodawców dynamicznie się zmieniają, co wymaga od pracowników i kandydatów do pracy ciągłego zwiększania kompetencji miękkich, zwłaszcza społecznych (umiejętności współpracy) i poznawczych (kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów), a także technicznych. Rozwijanie tych cech pozwala szybko dostosować posiadaną lub przyswajaną wiedzę do wymogów rynku pracy. Dlatego cały czas wspieramy rozwój kompetencji kandydatów do pracy poprzez staże i szkolenia oraz dotacje na otwarcie własnego biznesu. Pracodawcom oferujemy atrakcyjne dofinansowania w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego

– komentuje Marek Cebulak, dyrektor Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. I pracowników, i pracodawców zachęca do zapoznania się z nową publikacją Krakowskiego Obserwatorium Rynku Pracy.

Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (bez badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych) - średnia pensja 9.092 zł; wzrost o 3,1 procent w porównaniu z czerwcem 2021 oznacza gwałtowny spadek siły nabywczej z powodu wysokiej inflacji (15,5 proc.). Ta grupa obejmuje specjalistów, m.in. prawników, architektów, doradców podatkowych, księgowych, fachowców od reklamy i badań rynku.

Małopolska. Wzrost wynagrodzeń wyniósł od 3 do.... 26 procen...

Czego wymagają pracodawcy: doświadczenie i konkretne umiejętności ważniejsze niż dyplom

Czy dla krakowskich pracodawców ważne jest posiadanie przez kandydatów wyższego wykształcenia? Oczywiście, wiele zależy tu od stanowiska, na jakie aplikuje kandydat, ale generalnie dla pracodawców współpracujących z GUP w Krakowie ważniejsze od formalnego wykształcenia są: doświadczenie zawodowe i umiejętności praktyczne. Te ostatnie dość łatwo sprawdzić w okresach próbnych i żaden, nawet najlepszy dyplom, nie zrekompensuje braku wymaganych kompetencji.

A co z językami obcymi?

Dla większości pracodawców współpracujących z Grodzkim Urzędem Pracy w Krakowie znajomość języka obcego nie jest kluczowym czynnikiem determinującym przyjęcie do pracy, jednak do wykonywania niektórych profesji jest to warunek w oczywisty sposób niezbędny.

Więcej: Krakowskie Obserwatorium Rynku Pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska