Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Taekwondo. Mamy to! Kolejny medal Igrzysk Europejskich. Brawo Aleksandra Kowalczuk

Remigiusz Szurek
Remigiusz Szurek
Aleksandra Kowalczuk pokazała wielką formę w Krynicy-Zdroju
Aleksandra Kowalczuk pokazała wielką formę w Krynicy-Zdroju fot. archiwum; R.Szurek
Poniedziałek był ostatnim dniem rywalizacji w taekwondo. Niezwykle udanie zmagania te zakończyła reprezentantka Polski Aleksandra Kowalczuk rywalizująca w kat. do 73 kg. Polka w walce o złoty medal zmierzyła się z Turczynką Nafią Kus. Ostatecznie górą 2:0 była rywalka, ale naszej zawodniczce należą się ogromne brawa za piękną walkę. Ogółem w rywalizacji wzięło udział 256 sportowców, a rywalizacja w tej dyscyplinie wystartowała jeszcze w piątek 23 czerwca.

Na krynickiej hali MOSiR (Arena Krynica) Kowalczuk prezentowała wysoką formę od samego początku rywalizacji. Najpierw w 1/16 finału okazała się lepsza od Ukrainki Renaty Podolian triumfując 2:0. W ćwierćfinale takim samym wynikiem zakończył się pojedynek Polki z Austriaczką Marlene Jahl, a w półfinale Kowalczuk nie bez problemów wyeliminowała Brytyjkę Biancę Michaelę Cook 2:1. W walce o złoto Polka musiała jednak ustąpić miejsca reprezentantce Turcji Nafii Kus 0:2.

Druga z Polek Marcelina Koszel odpadła w ćwierćfinale (1:2 z reprezentantką Czarnogóry Andjelą Berisaj), podobnie jak nasz reprezentant Mikołaj Szaferski, który okazał się słabszy od Chorwata Pasko Bozicia 0:2.

Pozostałe złote medale trafiły do kolejnej Turczynki Sude Yaren Uzuncavdar, Chorwata Ivana Sapiny i Brytyjczyka Cadena Luisa Cunninghama.

Rywalizacja w systemie pucharowym

W trakcie Igrzysk Europejskich zawody w taekwondo były rozgrywane systemem pucharowym w ośmiu kategoriach wagowych żeńskich i męskich.

System ten przewidywał dwa medale brązowe, które otrzymywali obaj zawodnicy pokonani na etapie półfinałów. Co istotne, walka toczyła się nie tylko o medale Igrzysk Europejskich. W trakcie turnieju można było bowiem zdobyć poczwórną (najwyższą) liczbę punktów do rankingu. Na jego podstawie zostaną wyłonieni uczestnicy Igrzysk Olimpijskich 2024. W Małopolsce można było więc postawić duży krok w kierunku spełnienia marzeń o Paryżu.

Co wiemy o taekwondo?

Jest to sztuka walki wywodząca się z Korei. Jak informuje oficjalna strona internetowa Igrzysk Europejskich, taekwondo zostało stworzone do celów militarnych, ale w drugiej połowie XX wieku zyskało światową popularność. Od 2021 roku jest oficjalnie w programie Igrzysk Olimpijskich. To niezwykle widowiskowa dyscyplina sportu - jest kombinacją wielu innych sztuk walki, a także odważnego podejścia do… biomechaniki i fizyki newtonowskiej.

Kto miał wpływ na powstanie i rozwój tej dyscypliny? To urodzony w 1918 roku Koreańczyk Choi Hong-hi, który jako nastolatek trenował sztuki walki. Przebywał w Japonii gdy wybuchła II Wojna Światowa. Wcielono go do armii i wysłano na placówkę do Korei, a po zakończeniu wojny zorganizował ruch niepodległościowy, za co na siedem lat trafił do więzienia. Dla zabicia nudy trenował w celi sztuki walki. W latach 50. XX wieku zintensyfikował studia nad nową dyscypliną. Powołał sztab ekspertów, który wsparł go w tych pracach. Efektem było powstanie teorii mocy, która składa się z sześciu punktów – siły reakcji, koncentracji, równowagi, kontroli oddechu, szybkości i masy.

      

Sportowy24.pl w Małopolsce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska