https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Taekwondo. Mamy to! Kolejny medal Igrzysk Europejskich. Brawo Aleksandra Kowalczuk

Remigiusz Szurek
Aleksandra Kowalczuk pokazała wielką formę w Krynicy-Zdroju
Aleksandra Kowalczuk pokazała wielką formę w Krynicy-Zdroju fot. archiwum; R.Szurek
Poniedziałek był ostatnim dniem rywalizacji w taekwondo. Niezwykle udanie zmagania te zakończyła reprezentantka Polski Aleksandra Kowalczuk rywalizująca w kat. do 73 kg. Polka w walce o złoty medal zmierzyła się z Turczynką Nafią Kus. Ostatecznie górą 2:0 była rywalka, ale naszej zawodniczce należą się ogromne brawa za piękną walkę. Ogółem w rywalizacji wzięło udział 256 sportowców, a rywalizacja w tej dyscyplinie wystartowała jeszcze w piątek 23 czerwca.

Na krynickiej hali MOSiR (Arena Krynica) Kowalczuk prezentowała wysoką formę od samego początku rywalizacji. Najpierw w 1/16 finału okazała się lepsza od Ukrainki Renaty Podolian triumfując 2:0. W ćwierćfinale takim samym wynikiem zakończył się pojedynek Polki z Austriaczką Marlene Jahl, a w półfinale Kowalczuk nie bez problemów wyeliminowała Brytyjkę Biancę Michaelę Cook 2:1. W walce o złoto Polka musiała jednak ustąpić miejsca reprezentantce Turcji Nafii Kus 0:2.

Druga z Polek Marcelina Koszel odpadła w ćwierćfinale (1:2 z reprezentantką Czarnogóry Andjelą Berisaj), podobnie jak nasz reprezentant Mikołaj Szaferski, który okazał się słabszy od Chorwata Pasko Bozicia 0:2.

Pozostałe złote medale trafiły do kolejnej Turczynki Sude Yaren Uzuncavdar, Chorwata Ivana Sapiny i Brytyjczyka Cadena Luisa Cunninghama.

Rywalizacja w systemie pucharowym

W trakcie Igrzysk Europejskich zawody w taekwondo były rozgrywane systemem pucharowym w ośmiu kategoriach wagowych żeńskich i męskich.

System ten przewidywał dwa medale brązowe, które otrzymywali obaj zawodnicy pokonani na etapie półfinałów. Co istotne, walka toczyła się nie tylko o medale Igrzysk Europejskich. W trakcie turnieju można było bowiem zdobyć poczwórną (najwyższą) liczbę punktów do rankingu. Na jego podstawie zostaną wyłonieni uczestnicy Igrzysk Olimpijskich 2024. W Małopolsce można było więc postawić duży krok w kierunku spełnienia marzeń o Paryżu.

Co wiemy o taekwondo?

Jest to sztuka walki wywodząca się z Korei. Jak informuje oficjalna strona internetowa Igrzysk Europejskich, taekwondo zostało stworzone do celów militarnych, ale w drugiej połowie XX wieku zyskało światową popularność. Od 2021 roku jest oficjalnie w programie Igrzysk Olimpijskich. To niezwykle widowiskowa dyscyplina sportu - jest kombinacją wielu innych sztuk walki, a także odważnego podejścia do… biomechaniki i fizyki newtonowskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Magazyn Gol24: Ostatnia prosta Ekstraklasy i finał Ligi Konfederacji

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Kto miał wpływ na powstanie i rozwój tej dyscypliny? To urodzony w 1918 roku Koreańczyk Choi Hong-hi, który jako nastolatek trenował sztuki walki. Przebywał w Japonii gdy wybuchła II Wojna Światowa. Wcielono go do armii i wysłano na placówkę do Korei, a po zakończeniu wojny zorganizował ruch niepodległościowy, za co na siedem lat trafił do więzienia. Dla zabicia nudy trenował w celi sztuki walki. W latach 50. XX wieku zintensyfikował studia nad nową dyscypliną. Powołał sztab ekspertów, który wsparł go w tych pracach. Efektem było powstanie teorii mocy, która składa się z sześciu punktów – siły reakcji, koncentracji, równowagi, kontroli oddechu, szybkości i masy.

      

Sportowy24.pl w Małopolsce

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska