I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie ma już ponad 430 lat. To jedna z najstarszych istniejących i nieprzerwanie działających w Polsce szkół średnich o charakterze świeckim. Jej patronem jest Bartłomiej Nowodworski - żyjący na przełomie XVI i XVII wieku kawaler maltański, filantrop.
Do wybitnych absolwentów szkoły należą m.in.: król Jan III Sobieski, Józef Bem, Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Józef T. K. Korzeniowski (Joseph Conrad), Tadeusz Boy-Żeleński, Juliusz Osterwa, najwybitniejszy polski matematyk Stefan Banach, geolog, ekolog i rektor AGH Walery Goetel, Sławomir Mrożek oraz Gustaw Holoubek.
Nowodworek może pochwalić się świetnymi wynikami. W najnowszym rankingu najlepszych liceów w Polsce, ogłoszonym przez "Perspektywy" w styczniu br., krakowskie I LO znalazło się w pierwszej dwudziestce - zajęło 17. miejsce.
I LO jest ponadto jedyną w Krakowie szkołą z klasą o profilu klasycznym, z nauką łaciny i greki.
Studniówki 2024 tuż-tuż. A tak maturzyści bawili się rok tem...
Na ile procent Polska otrzyma pieniądze z KPO?

- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II