https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak cenne są stare banknoty z PRL - tyle kosztowały w zeszłym roku! Taka jest wartość pieniędzy z tego okresu

redpp
Banknoty z PRL-u mają różną wartość w zależności od tego, w jakim stanie są zachowane, jaki mają numer seryjny i z jakiego roku pochodzi ich wydruk. Jak wyglądają przykładowe wartości banknotów. SPRAWDŹCIE>>>> Szczegółowe ceny znajdziecie >>> TUTAJ
Banknoty z PRL-u mają różną wartość w zależności od tego, w jakim stanie są zachowane, jaki mają numer seryjny i z jakiego roku pochodzi ich wydruk. Jak wyglądają przykładowe wartości banknotów. SPRAWDŹCIE>>>> Szczegółowe ceny znajdziecie >>> TUTAJ Tomasz Bielicki
Banknotami z PRL-u w sklepie nie zapłacimy, nie zmienia to jednak faktu, że wciąż mogą być one niezwykle cenne. Wszystko zależy od stanu zachowania, typu banknotu, a także od jego unikalnych cech. Na niektóre banknoty czyhają kolekcjonerzy. Czego dokładnie poszukują? Co zwiększa wartość banknotów z PRL-u? Sprawdź, ile kosztowały w zeszłym roku!

Spis treści

Stare banknoty wystawione w sklepach internetowych

Brak wartości zakupowej nie oznacza, że banknot będzie bezwartościowy. Można się o tym przekonać, jeśli spojrzy się na ceny banknotów z PRL-u, jakie te osiągają na aukcjach internetowych. Jakie są średnie wartości banknotów? To zależy od wielu czynników, przyjrzeć się można np. banknotowi z 1982 roku z wizerunkiem gen. Józefa Bema. Jego wartość w sklepie internetowym numizmatyczny.com opiewa obecnie na około 79 złotych, choć np. na Allegro ceny są zwykle wyraźnie niższe.

Rok wydania ma znaczenie

Warto zaznaczyć, że różne wartości są też zależne od banknotów, o których będziemy mówić. W przypadku tych samych nominałów zazwyczaj jest tak, że im starszy wydruk, tym wyższa cena.

Przykładem może być tysiączłotówka z 1975 roku, która kosztuje około 350 złotych na Allegro. Z kolei w cennikach znalezionych w sieci wycena tego banknotu waha się od 20 do 400 złotych (znaczenie mają inne czynniki, o których będzie mowa w dalszej części artykułu). Warto przy tym spojrzeć na ten sam nominał z 1982 roku, który jest wyraźnie tańszy. W cennikach osiąga kwoty od 15 do 90 zł.

Polecamy

Numer seryjny banknotu - zwróć na niego uwagę!

Wartość wszystkich banknotów, nie tylko kolekcjonerskich, w znacznej mierze jest zależna od czynników związanych z ich wydrukiem. Co oceniają eksperci? Przede wszystkim skupiają się na charakterystycznych cechach, które sprawiają, że banknot indywidualnie może być wyjątkowo cenny, a także może okazać się bezwartościowy. Banknoty są oceniane m.in. ze względu na numer seryjny. Co do zasady, im jest niższy, tym wyższa jego wartość. Najcenniejsze są banknoty z jedną cyfrą poprzedzoną samymi zerami. Kolekcjonerzy chętni są również na banknoty mające identyczne cyfry lub takie, które tworzą ciągi z lustrzanym odbiciem np. 1234321 czy 6789876.

Stan banknotu jest najważniejszy!

Nawet cenny ciąg cyfr na banknocie wiele nam nie da, jeśli banknot będzie wyraźnie podniszczony, czy też po prostu będzie w stanie tragicznym. Najlepszym stanem jest tzw. stan nieobiegowy, czyli taki, w którym banknot ma swój oryginalny połysk oraz ostre rogi. Dalej wyróżnia się stan banknotu z lekkim zaokrągleniem rogów i brakiem śladów "obiegowości". Im większe zużycie banknotu, tym niższa jego wartość.

Tyle kosztują banknoty z PRL-u! Galeria!

W galerii przedstawiamy przybliżony cennik banknotów z PRL-u i początków 1992 roku - tyle kosztowały w 2023 roku. Oto one:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska