
MOST KRAKUSA/ III MOST NA WIŚLE
Most został oddany do użytku 20 stycznia 1913, a 4 lipca 1915 miało miejsce uroczyste połączenie Krakowa z Podgórzem, właśnie na tymże moście (fot.)
Most (podobnie jak inne mosty Krakowa) został wysadzony przez wycofujące się wojska niemieckie w styczniu 1945 roku. W lutym tego samego roku rozpoczęto odbudowę. Wyremontowaną przeprawę otwarto 23 lutego 1945 roku.
W 1971 roku konstrukcję przebudowano pod kierownictwem Mostostalu. Dziś most znany jest jako Most Powstańców Śląskich.

HALA TARGOWA W PODGÓRZU
Ceglana hala targowa znajdowała się u zbiegu ul. ulic 3 Maja, Kalwaryjskiej i Rejtana. W 1934 roku, tuż po wybudowaniu Mostu Józefa Piłsudskiego, obiekt został wyburzony, by ustąpić miejsca drodze prowadzącej do mostu i tym samym do centrum Krakowa.

WNĘTRZE HALI TARGOWEJ W PODGÓRZU

DOM EGIPSKI
Budynek znajduje się na rogu ulic Retoryka i Smoleńsk. Dlaczego znajduje się w tym zestawieniu, skoro nadal istnieje? Odpowiedz jest prosta: dziś zupełnie nic nie zdradza jego egzotycznej przeszłości.
Budynek powstał w latach 1893 – 1896 na zlecenie Józefa Kuleszy, właściciela zakładu kamieniarsko-rzeźbiarskiego. Nad projektem czuwał inżynier K. Lachnik (nieznany z imienia).
Fasada budynku została udekorowana egipskimi zdobieniami: "Całe jego mury pokryte były motywami ornamentacyjnymi hieroglifów, świętych ibisów, skarabeuszów i hjeratycznych szakali, stylizowanych postaci faraonów i nie faraonów – przed bramami stały obelisk i leżały sfinksy, wreszcie polichromja ścian domu utrzymana była w narodowych barwach egipskich – w barwach polichromji piramid" – czytamy w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym z 14 września 1930 roku.
Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku budynek przebudowano i większość zdobień zniknęła. Do naszych czasów przetrwało zaledwie kilka oryginalnych elementów. Rzeka Rudawa (widoczna na zdjęciu) płynie dziś w innym miejscu.