
DLA FANÓW MAŁOPOLSKICH SMAKÓW
MAŁOPOLSKI SZLAK WINNY - NASZA TOSKANIA
Gdzie: głównie okolice na północ od Krakowa, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, oraz w regionie tarnowskim z łagodnymi wzniesieniami Pogórza Ciężkowickiego. Na szlaku jest już 50 małopolskich winnic.
Główną ideą Szlaku jest zachęcenie turystów do odkrywania małopolskich winnic, spotkań z ich właścicielami, odkrywania dziedzictwa oraz obcowania z przyrodą regionu.
Dużo informacji na temat zwiedzania i atrakcji turystycznych zlokalizowanych w rejonie winnic znajdziecie TUTAJ.

DLA FANÓW KLIMATU RETRO
PODRÓŻ POCIĄGIEM RETRO PO JEDNEJ Z NAJPIĘKNIEJSZYCH TRAS W POLSCE I W EUROPIE!
Rozkład jazdy pociągów retro w sezonie 2022 zostanie ogłoszony już wkrótce, tak więc trzymajcie rękę na pulsie. Szczegóły TUTAJ
Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” ma na celu promocję atrakcji turystycznych oraz dziedzictwa historii kolei w Małopolsce i obejmuje przejazdy historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z atrakcjami na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach.
Projekt realizowany jest w oparciu o zasoby Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce oraz najpiękniejsze trasy kolejowe Małopolski, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej przebiegającym na terenie Województwa Małopolskiego, w tym uznawanej za jedną z najpiękniejszych w Polsce i w Europie ponad 130-letniej trasy Chabówka – Nowy Sącz.
Jak było rok temu? Przeczytacie TUTAJ.
WARTO RÓWNIEŻ ZOBACZYĆ: Skansen Taboru Kolejowego, który powstał na terenie dawnej parowozowni w Chabówce słynie z najliczniejszej i jednej z najciekawszych kolekcji eksponatów związanych z historią kolejnictwa na ziemiach polskich.
Na kilku torach urządzono ekspozycję wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych, wagonów, pługów, żurawi, i innego taboru specjalnego. Do obsługi czynnych parowozów, prowadzących pociągi retro pozostawiono urządzenia umożliwiające zaopatrzenie ich w węgiel i wodę oraz oczyszczenie paleniska.
Na parterze w budynku administracyjnym otwarto wystawę stałą dzięki której wszyscy zwiedzający mają możliwość zapoznania się z historią kolei w rejonie Chabówki ze szczególnym uwzględnieniem parowozowni, która dziś pełni rolę Skansenu.

DLA FANÓW PODRÓŻY W CZASIE
STARE CHAŁUPY W SĄDECKIM PARKU ETNOGRAFICZNYM
Park ten to największe muzeum skansenowskie w Małopolsce, prezentujące architekturę drewnianą i tradycyjną kulturę ludową lokalnych grup etnograficznych - Lachów, Pogórzan i Górali Sądeckich oraz grup etnicznych: Łemków, Niemców i Cyganów.
Na powierzchni 20 ha znajduje się kilkadziesiąt budynków, m.in. zagrody chłopskie, XVII-wieczny dwór szlachecki z unikalną polichromią we wnętrzach, folwark dworski oraz osiemnastowieczne świątynie: kościół rzymskokatolicki, cerkiew greckokatolicka i kościół protestancki.
W jednym z sektorów odtworzono zabudowę kolonistów niemieckich z Gołkowic Dolnych, a na skraju lasu małe osiedle cygańskie.
Ekspozycja skansenu prezentuje chronologiczne, majątkowe i społeczne zróżnicowanie kultury ludowej Sądecczyzny, a wiedzę o tradycji regionu wzbogacają tematyczne wystawy etnograficzne: "Izba weselna" i "Maziarstwo łemkowskie".
Tradycyjny charakter ma otoczenie zagród wraz z zakomponowaniem zieleni. Najnowszą atrakcją jest Miasteczko Galicyjskie z rekonstrukcją niewielkiego placu rynkowego, ratusza, karczmy, remizy strażackiej i domów mieszczańskich.

DLA FANÓW DZICZY
BESKID NISKI to według niektórych najdziksze polskie góry.
Beskid Niski jest niedoceniany przez turystów, a do zaoferowania ma wiele atrakcji. Jest też idealny dla osób, które chcą uciec od tłumów, delektować się samotnością, ciszą i pięknymi widokami. Na górskich szlakach często nie spotyka się innych turystów. Co ma do zaoferowania Beskid Niski?
Przeczytacie TUTAJ.